Owoce jagodowe z importu w hurcie – wysokie ceny malin i borówek

truskawki Grecja

Na rynku hurtowym w Broniszach świeże truskawki można kupić już niemal przez cały rok. Przed tym nie uciekniemy. Ważne jednak, aby import nie pojawiał się w momencie zbiorów krajowych owoców. Obecnie ceny importowanych owoców znacząco spadły. Dla kontrastu nadal utrzymują się bardzo wysokie ceny borówek i malin.

Obecnie, ceny importowanych truskawek w hurcie spadły nawet do 12 – 14 zł za kilogram. To dość niska cena zważywszy na porę roku i koszty transportu. Jeszcze na początku marca stawki były dwukrotnie wyższe. Na rynku w Broniszach dowiedzieliśmy się, że niska sprzedaż przez detalistów i hurtowników w istotny sposób wpływa na niższe marże w łańcuchu dostaw.

Spadek cen truskawek jest jednak przede wszystkim wynikiem szczytu produkcji pod osłonami w Grecji. Tamtejsi eksporterzy, jak wszędzie na świecie, konkurują miedzy sobą, aby sprzedać swoje produkty. Warto przypomnieć, że zdecydowana większość importu w okresie wiosennym w naszym kraju pochodzi właśnie z Grecji. „Wysyp” każdego gatunku zawsze wiąże się z najniższymi cenami.

Bardzo wysokie pozostają natomiast ceny malin i borówek. Jeśli chodzi o borówki to spotkamy przede wszystkim owoce z Maroka i Hiszpanii. Znacząca cześć eksportu z Maroka nadal trafia do Rosji, co winduje ceny w Unii Europejskiej. Ceny hurtowe robią wrażenie. Maliny kosztują około 90 zł za kilogram, a borówki nawet 70 zł za kilogram i więcej. Możemy się domyślać, że w tym wypadku ceny detaliczne sprawiają, że konsumpcja sprowadzanych owoców będzie wyjątkowo niska, co pośrednio jest dobrą informacją dla krajowych producentów przed nadchodzącym sezonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here