Ożywienie na rynku borówek. Jakie ceny skupu?

borówki sortowanie

Na rynku deserowych borówek obserwujemy znaczące ożywienie. Kupujący podnoszą ceny i szukają owoców.

Na krajowym rynku nie ma już borówek z Serbii, więc po krótkim cenowym „dołku” w szczycie zbiorów odmiany Duke notujemy obecnie ożywienie na rynku. Minimalne ceny skupu na poziomie 12,00 zł/kg powoli odchodzą w niepamięć. Kupujący oferują coraz wyższe stawki, w tym tygodniu, w grupach producenckich jest to najczęściej 14,00 – 15,00 zł/kg.

Plantatorzy informują nas, że popyt na borówki jest obecnie na wysokim poziomie. Ci, którzy przez lata współpracowali z wieloma firmami, dziś otrzymują liczne oferty zakupu owoców. Stawki oferowane plantatorom przy większych ilościach są wyższe od tych w oficjalnych cennikach. Proponuje się już nawet 16,00 – 17,00 zł/kg. Więcej można otrzymać za borówki powyżej 16 mm. W przypadku dostaw w punetkach nawet 18,00 – 19,00 zł/kg.

Przed nami zbiory odmiany Bluecrop, które w ostatnich latach łączyły się z najniższymi cenami skupu borówek w całym sezonie. W tym roku plonowanie odmiany jest znacznie niższe w skali kraju. Plantatorzy są zdania, że obserwowany trend wzrostowy w szczycie dostaw zapewne osłabnie, lub spotkamy się obniżkami. Niemniej nie czeka nas klasyczny „Bluecropowy dołek” cenowy. Przypomnijmy, że pod koniec lipca 2021 stawki spadły nawet do 5,00 zł/kg. W ubiegłym roku również obowiązywały ceny poniżej 10,00 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here