Pierwsze truskawki w Serbii droższe niż przed rokiem

W polskich tunelach truskawki dopiero kwitną, a w Serbii pierwsze owoce lada dzień trafią do sprzedaży. Ceny są wyższe niż przed rokiem. Plantatorzy liczą na dobry sezon. 

Za kilka dni na serbski rynek trafią pierwsze truskawki z tuneli. Ceny transakcyjne o jakich mówi się w przypadku pierwszych partii wynoszą około 700 dinarów za kilogram (27 zł/kg). W ubiegłym sezonie ceny  „wystartowały” z poziomu 500 dinarów. Mówimy zatem o 40% wzroście rok do roku.

Serbscy producenci podkreślają, że ceny truskawek muszą być w tym roku wyższe, żeby zrekompensować wzrost kosztów produkcji. Zagadnienie drogich nawozów i środków ochrony dotyczy ich porównywalnej skali, jak producentów w Polsce. Jak informują tamtejsze branżowe media, wśród plantatorów dominują pozytywne nastroje co do rozpoczynającego się sezonu. Zapowiadają, że kilogram owoców z gruntu nie powinien być sprzedawany w tym sezonie poniżej 300 dinarów (11,85 zł/kg).

Producenci w Polsce również muszą wziąć pod uwagę rosnące koszty produkcji, gdy rozpoczną sprzedaż. Według wyliczeń Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego koszt wyprodukowania kilograma truskawek w tym roku wyniesie (w zależności od wariantu produkcji) od 3,63 do 4,96 zł za kilogram. Dla upraw w tunelach koszty produkcji są znacznie wyższe. 

 

źródło: novosti.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here