Plantacje truskawek po przymrozkach – Rafał Forc, NaturalCrop, 30.04.2021

Rafał Forc Sławomir Kopeć

Spotkaliśmy się z Rafałem Forcem oraz Sławomirem Kopciem na plantacji truskawek w okolicach Kraśnika. Na dwuletniej plantacji uprawiane są odmiany Honeoye i Vibrant. Rozmawialiśmy, jak zregenerować rośliny po przymrozkach oraz jak wspomóc ich kwitnienie.

Po ostatnich przymrozkach należy tak wspomóc rośliny, aby skutecznie wyprowadzić je ze stresu. Niestety, pogoda nie sprzyja plantatorom. Stosunkowo niska temperatura gleby sprawia, że proces regeneracji systemów korzeniowych przebiega bardzo wolno. Ponadto rośliny mają zablokowany dostęp do pewnych składników mineralnych.

Ubiegłoroczna, ciepła jesień sprawiła, że dosyć długo gleba utrzymywała stosunkowo wysoką temperaturę. W związku z tym soki nie schodziły do karp i rośliny zgromadziły małe ilości składników mineralnych na okres wiosenny. Obecnie należy rośliny w odpowiedni sposób zastymulować i dokarmić, aby wyprowadzić je ze stresu.

Przyzwyczailiśmy się do wczesnych wiosen. Przebieg pogody jaki obserwujemy w kwietniu, jest normalnym dla naszego klimatu. Właśnie takiemu przebiegowi temperatur zawdzięczamy małe straty po przymrozkach w truskawkach uprawianych w gruncie. Niemniej nieliczne kwiaty są czarne. Tak samo jest w przypadku upraw przyspieszanych, gdzie kwiaty dotykały folii perforowanej. Gdyby rozwój roślin był taki jak w ubiegłym roku o tej porze, straty byłyby znacznie większe. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here