Plantacji owoców jagodowych przybywa na Ukrainie pomimo wojny

maliny

Rosyjska agresja z końca lutego wpłynęła także na sektor owocowy na Ukrainie. Niemniej, pomimo wojny przybywa na wchodzie nowych plantacji owoców jagodowych.

Borówki od kilku lat zajmują czołowe miejsce wśród upraw jagodowych na Ukrainie jeśli chodzi o zakładanie nowych plantacji. Ten rok nie jest wyjątkiem. Sadzenie większości tegorocznych plantacji było planowane i przygotowywane od zeszłego roku, więc nowe plantacje borówek posadzono w tym sezonie w okresie wiosenno-letnim, pomimo wojny.

Szereg nowych, dużych projektów sadzenia plantacji planowanych jest także na jesień tego roku, a także na przyszły rok 2023. Mowa tu głównie o producentach z północnych, centralnych i zachodnich regionów Ukrainy. Nie bez znaczenia są projekty dofinansowania zakupu materiału szkółkarskiego w tym i w przyszłym roku. Dzięki niemu producenci mogą otrzymać zwrot części środków poniesionych na inwestycje.

Jeśli chodzi o maliny to główną przyczyną wzrostu zainteresowania ich uprawą są ceny, które można było uzyskać za owoce do mrożenia. W związku z tym na Ukrainie obserwowane jest zwiększone zainteresowanie zakładaniem nowych plantacji gatunku. Wśród nowych nasadzeń dominują odmiany takie jak: Joan Jay, Polana, Polka i inne. Producenci nadal planują zakładać znaczne obszary nowych plantacji malin do 2023 roku z przeznaczeniem na przetwórstwo.

Co ciekawe ukraińscy eksperci przekonują, że nawet przy założeniu wzrostu nasadzeń ryzyko załamania się cen malin jest minimalne. Wynikać to ma z faktu, że cena malin mrożonych na rynku krajowym zależy od ceny na rynku światowym, w którym udział malin ukraińskich jest stosunkowo niewielki. W związku z tym ukraińscy producenci nie muszą obawiać się, że w perspektywie najbliższych lat Ukraina przesyci światowy rynek malin mrożonych własnymi produktami.

Zapewne krajowi plantatorzy będą mieli na ten temat odmienne zdanie, szczególnie po doświadczeniach z tegorocznym importem surowca z Ukrainy przez mroźnie działające na terenie Lubelszczyzny.

źródło: arotimes.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here