Polskie maliny cały czas drożeją

maliny

Globalna sytuacja na rynku mrożonych malin skutkowała niezwykle wysokim popytem i cenami. Obecnie wysokie ceny osiągają zarówno maliny przemysłowe i deserowe. Sytuacja będzie w takim samym stopniu dotyczyła malin jesiennych.

Obecnie producenci otrzymują za maliny na punktach skupu od 14,50 do 16,00 zł za kilogram netto. Są to stawki za owoce na tłoczenie, czyli tak zwaną pulpę. W związku z powyższym bardzo wysokie są również ceny malin deserowych na rynkach hurtowych. Na przykład na podwarszawskich Broniszach ceny za kilogram owoców najwyższej jakości wahają się od 20,00 do 30,00 zł.

Głównym powodem obserwowanych wzrostów jest mała podaż malin na rynku. W przypadku owoców dla przetwórstwa dominującą role odgrywa pogoda, a dokładnie chłodna końcówka sierpnia. W efekcie maliny dojrzewają powoli. Zatem wobec niedoboru surowca przetwórnie podnoszą stawki.

Ceny w Polsce dogoniły zatem ceny na Bałkanach. W Bośni producenci otrzymują od 6,50 do 6,70 Marek, czyli 15,19 – 15,66 zł/kg. Do pełni zbiorów malin jesiennych pozostało jeszcze co najmniej 2 tygodnie. Producenci nie mają wątpliwości co do wysokich cen nawet w przypadku zwiększającej się podaży malin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here