Polskie truskawki szklarniowe w sezonie 2021 [Video]

zbiory truskawek

Każdy sezon w uprawie truskawek jest inny. Rok 2021 znacząco różni się od poprzedniego, co wpłynęło również na produkcję truskawek w szklarniach. Jakie wyzwania towarzyszą plantatorom w tym roku? Mieliśmy okazję gościć w gospodarstwie Wiesławy i Zenona Janiaków w Oszczeklinie. Posłuchajcie, jak sezon podsumowuje p. Zenon.

Gościliśmy w gospodarstwie państwa Janiaków w Oszczeklinie nieopodal Kalisza. Plantatorzy rozpoczęli zbiory z początkiem kwietnia i były to jedne z pierwszych krajowych truskawek. Pomimo wysokich cen wynikających z wysokich kosztów produkcji owoce państwa Janiaków bez problemu znalazły nabywców.

Wpływ na produkcję i jej koszty miały przede wszystkim temperatury w marcu. Był znacznie chłodniejszy od marca ubiegłego roku. Jest to równoznaczne z bardziej intensywnym ogrzewaniem szklarni i ostatecznie wyższymi kosztami produkcji.

Pogoda nie wpłynęła na opóźnienie zbiorów. Niestety, skutkowała nieco mniejszym plonem. Z drugiej strony, owoce są jednak słodsze niż rok temu. Jak opowiadają państwo Wiesława i Zenon Janiakowie, popyt od początku zbiorów jest dobry. Co więcej, najwyższej klasy produkt zawsze znajdzie swoje miejsce na rynku. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here