Pomoc trafi do przetwórców zamiast do producentów

serbskie maliny

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, 20% z Krajowego Planu Odbudowy trafi nie do rolników, a na wsparcie przetwórstwa rolno-spożywczego. W grę wchodzą ogromne sumy, bo nawet 1 miliard euro.

Wiceminister Rolnictwa, Ryszard Bartosik odpowiadając dziś na pytania posłów w sejmie poinformował, że 20% z Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczone na wzmocnienie przetwórstwa rolno-spożywczego. Co więcej środki zostaną rozdysponowane również na wsparcie podmiotów z udziałem skarbu państwa oraz wspieranie krótkich łańcuchów dostaw. Niestety, w jego wypowiedzi i planach ministerstwa nie znalazły się informacje o wsparciu dla rolników.

Odnośnie wspierania podmiotów z udziałem skarbu państwa w środowisku rolniczym pojawiają się opinie, że może to być próba sfinansowania tworzonego Narodowego Holdingu Spożywczego. W to działanie wpisuje się, jak mówił pan Bartosik – rozwój sieci centrów przechowalniczo-dystrybucyjnych na poziomie regionów lub na poziomie lokalnym.

Maksymalna kwota na jednego beneficjenta wyniesie około 10 mln zł. Na inwestycje rolno-spożywcze w KPO wstępnie przeznaczono 500 mln euro. – Ale ostatnie informacje są takie, że na ten cel będzie 1 mld euro – powiedział Bartosik.

Chociaż sekretarz stanu w kontekście przetwórstwa mówił o małych i średnich przedsiębiorstwach, to rolnicy obawiają się, że pieniądze trafią do zagranicznych korporacji, które dzięki temu jeszcze bardziej wzmocnią swoją przewagę rynkową.

Dodatkowo wsparcie będzie dotyczyć około 50 centrów dystrybucyjno-przechowalniczych oraz 10 rynków hurtowych w kraju. O ile wsparcie rynków hurtowych wydaje się być zasadne, to zachodzi pytanie jakie działające centra dystrybucyjne otrzymają wsparcie finansowe? Czy będą to centra logistyczne należące do zachodnich sieci supermarketów?

źródło: PAP, stooq.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here