Popyt na maliny do mrożenia prawdopodobnie będzie na dobrym poziomie?

mrożone maliny

Producenci, przetwórcy i naukowcy zastanawiają się, jak będzie kształtować się światowy rynek malin w najbliższych latach. Jest kilka powodów, dzięki którym również w nadchodzącym sezonie możemy spodziewać się dobrych cen.

Jakiś czas temu pisaliśmy o zapasach mrożonek malin w USA i w Serbii. Podobnie jest na polskim rynku. Mniejsi przetwórcy informują o niewielkich zapasach mrożonych malin. Należy się spodziewać, że ubiegłoroczna produkcja zostanie wyprzeda zanim rozpoczną się zbiory w 2022 roku. Mniejsze zapasy mrożonych malin w Serbii i USA Bazując na wysokim, globalnym popycie to powinno stymulować popyt zakupowy ze strony branży przetwórczej.

Z powodu rekordowych cen w 2021 roku nowe plantacje malin powstają niczym przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Brakuje sadzonek. Trend jest obserwowany w Polsce i na Ukrainie. W Serbii rząd dopłaca plantatorom do zakupu kwalifikowanego materiału. Wobec powyższego istnieją poważne obawy o załamanie rynku za 2 lub 3 lata.

Pesymistów nie brakuje wśród plantatorów i ekspertów od ekonomiki sadownictwa. Analiza wieloletnich cen każe przypuszczać, że kilka lat z rzędu nie mogą one być na rekordowo wysokich poziomach. Wobec wzrostu plonowania nowych plantacji i przy założeniu urodzajnego sezonu musimy mieć świadomość, że sezon podobny do 2018 powtórzy się.

Niemniej za atrakcyjnymi cenami w nadchodzącym roku przemawia także inny ciekawy argument. Jak informują wschodnie media, popyt na infrastrukturę do mrożenia owoców jagodowych jest na wysokim poziomie. Zarówno jeśli chodzi o budynki jak i o maszyny. Większa liczba podmiotów, które są gotowe mrozić maliny to większy popyt na owoce do tego procesu. To z kolei przekłada się na ceny.

źródło: agropress.org.rs / east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here