Popyt na truskawki przemysłowe najprawdopodobniej będzie wysoki

truskawki ceny 2022

Powoli rozpoczynają się zbiory truskawek z gruntu. Na razie do przetwórstwa skupowane są niewielkie ilości surowca. dr hab. Bożena Nosecka podaje, że najprawdopodobniej nie ma już zapasów mrożonych truskawek.

– Najprawdopodobniej nie ma zapasów mrożonej truskawki i popyt prawdopodobnie będzie wysoki – informowała dr hab. Bożena Nosecka w środowym wydaniu Agrobiznesu. Jak dodała, wzrost kosztów jest tak duży, że na obecna chwilę trudno określić na jakim poziomie zatrzymają się zarówno ceny skupu i ceny produktów przetworzonych. 

Z kolei dobrą informacją dla producentów w Polsce jest słabnący złoty – (…) który powoduje to, że ceny eksportowe liczone w złotych są wyższe – kontynuowała ekspert IERiGŻ. Nawet przy wzroście cen w naszym kraju, zakupy są korzystne z punktu widzenia importera, który płaci w dolarach lub euro.

Puste magazyny mroźni są pierwszą i najważniejszą zmienną, która wpływa na wysoki popyt z ich strony. Otrzymujemy także niepotwierdzone informacje z funkcjonujących już zakładów, mówiące, że firmy nie mogą dokupić się oczekiwanych ilości. Stąd wzrost cen skupu do poziomu 3,30 zł za kilogram truskawek z szypułką.

Niestety, w Polsce nadal nie są prowadzone żadne statystyki czy szacunki zmagazynowanych mrożonek niezależnie od gatunku. Dlatego też dr Nosecka używa sformułowania najprawdopodobniej”. Tego typu dane bez wątpienia pomogłyby w stabilizacji rynku oraz możliwości ustalenia strategii przed każdym sezonem. 

 

źródło: Agrobiznes TVP

 

1 KOMENTARZ

  1. No super informacja.slabnacy złoty.bo za ropę to płacimy pewnie w tugrikach albo ringgitach.pewnie wszystko do produkcji też mamy krajowe a nie z importu.no pissowski geniusz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here