Porzeczki czarne: Wyjściowe ceny nieco wyższe od ubiegłorocznych

czarna porzeczka ceny 2022 skup

Producenci porzeczek czarnych rozpoczynają zbiory. Oczekiwania cenowe są duże, ale jak najbardziej uzasadnione. Jak kształtują się wyjściowe ceny skupu porzeczek czarnych?

Jeszcze w ubiegłym tygodniu padało dużo pytań o wyjściowe ceny czarnych porzeczek. Na rynku nie brakowało także spekulacji na ten temat. Mówiono o cenach od 8,00 nawet do ponad 10,00 zł za kilogram. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy obserwować i takie ceny. Niemniej, na razie wyjściowe ceny są nieco niższe.

W przypadku porzeczek zbieranych w kisteny najczęściej spotykaną ofertą jest stawka 5,00 zł za kilogram. Jeśli natomiast chodzi o zbiór w skrzynki (tzw. „czeszki” – 10 kg) ceny są wyższe i wahają się od 5,30 do 5,50 zł za kilogram. W minionym sezonie ceny osiągnęły maksymalny poziom 4,50 zł za kilogram. Zatem potwierdza się niepisana zasada o rozpoczęcia sezonu stawkami, którymi zakończył się skup w ubiegłym roku. 

Zarówno przedstawiciele zakładów przetwórczych jak i pośrednicy nie mają wątpliwości, co do koniunktury na porzeczki czarne. Ceny wzrosną. Pozostaje pytanie: do jakiego maksymalnego poziomu? Jeśli chodzi o plantatorów, to wyjściowe ceny skupu zbiegają się z oczekiwaniami cenowymi na poziomie 5,00 – 6,00 zł za kilogram. Można również spotkać się z opiniami, że przy plonowaniu rzędu 2 – 3 ton z hektara nawet 10 zł za kilogram nie jest atrakcyjną ceną sprzedaży i można się z zgodzić z powyższą tezą. 

Przyczyną wysokiego popytu na tytułowy gatunek jest przede wszystkim stopniowy spadek obszaru produkcji porzeczek w Polsce. Kilka lat rekordowo niskich cen doprowadziło do masowego usuwania plantacji. Ponadto tegoroczne zbiory będą niższe z powodu intensywnego osypywania się zawiązków. Na ceny porzeczek w Polsce pozytywnie wpływa również światowa koniunktura – spadek produkcji u wiodących producentów.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here