Porzeczki czerwone – rozbieżności w cenie

porzeczka czerwona

Rozpoczynają się zbiory porzeczek czerwonych. Ceny skupu są niskie, a sprzedaż bywa problematyczna. Zdarza się, że zakłady przetwórcze stawiają warunki przy przyjęciu porzeczek czerwonych.

Rozpoczynające się zbiory porzeczek zależności od uprawianego gatunku albo producentów cieszą, albo martwią. Czarne porzeczki cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przetwórni. Całkowicie inaczej jest w przypadku czerwonych porzeczek, które albo są kupowane po bardzo niskich cenach, albo są kupowane warunkowo.

Producenci informują o zjawisku, które miało miejsce również w tamtym sezonie. Nierzadko zdarza się, że kupno porzeczek czerwonych jest warunkowane dostarczeniem na zakład porzeczek czarnych. Jest to swego rodzaju szantaż, który bez wątpienia nie powinien mieć miejsca w gospodarce wolnorynkowej. Część zakładów w ogóle nie zamierza kupować i przetwarzać tego gatunku. Taka polityka wydaje się być bardziej zasadna.

Ceny na skupach wahają się od 0,50 do 0,70 zł za kilogram. Część plantatorów deklaruje, że w przypadku najniższych stawek nie podejmie się zbiorów. Ceny na zakładach są nieco wyższe. Na przysłowiowej „rampie” można dostać 0,80 – 1,00 zł za kilogram. Różnice wynikają z zapotrzebowania na surowiec, które różni się w zależności od zakładu.

Równocześnie na rynku trwa konkurowanie o zakup czarnych porzeczek. Wyjściowe ceny są na poziomie 3,00 zł/kg. Niemniej dowiadujemy się ofertach kupna o 10 czy 20 groszy wyższych. Ceny niewątpliwie będą rosły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here