Porzeczki – jeśli są oferty po 6,00 zł/kg w kistenie to jest miejsce na dalsze wzrosty

porzeczki

Wszystko wskazuje na to, że ceny porzeczek będą rosły. Wyjściowe ceny tradycyjnie niewiele znaczyły wobec rzeczywistej sytuacji rynkowej. Tak jak w przypadku malin…

Cena na tłoczenie wyższa od wyjściowej na mrożenie

Na rynku czarnych porzeczek dużo się dzieje. Początkowo informowaliśmy o zróżnicowanych cenach skupu oraz o plantatorach starających się sprzedać swoje owoce po jak najwyższych cenach. Wczoraj dotarły do nas informacje, że kolejne zakłady kupują czarne porzeczki na tłoczenie po 5,00 zł za kilogram netto. Ale to nie koniec ciekawych informacji. Są także oferty zakupu w kistenie po 5,50 i 6,00 zł/kg. Doskonale weryfikują one wyjściowe ceny na mrożenie, które wynosiły na Lubelszczyźnie 3,00 – 3,50 zł/kg.

Jeśli kolejni odbiorcy są w stanie zapłacić za porzeczki w kistenie 5,00 – 6,00 zł za kilogram netto, to owoce zbierane w skrzynkę na mrożenie powinny w całym kraju niebawem osiągnąć stawki rzędu 8,00 – 9,00 zł za kilogram lub więcej. Tylko wtedy plantatorzy podejmą się zbiorów w mniejsze opakowania.

Bardzo niska wydajność i duże oczekiwania

Plantatorzy, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że to dopiero początek wzrostów i rywalizacji o surowiec. Pan Łukasz, sadownik z województwa łódzkiego, informuje o wydajności swojej plantacji na poziomie 1,5 tony z hektara dla odmiany Tisel. Producentom gatunku nie trzeba tłumaczyć, jak niska jest to wydajność w stosunku do możliwości odmiany.

Pierwsze kombajny wyjechały na plantacje, ale dominują opinie o wyjątkowo niskiej wydajności. Cena skupu będzie decydowała o tym, czy zbiory będą kontynuowane, nawet przy plonach rzędu jednej tony z hektara. Niemniej część plantatorów pewnych wigoru swoich plantacji i jakości owoców wstrzymuje się ze zbiorem do końca tygodnia i czeka na rozwój sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here