Pracowity dzień u plantatorów truskawek

Przebieg pogody w tym sezonie daje się we znaki plantatorom truskawek. Przymrozki występują już od kilku tygodni, a obecnie na plantacjach mamy już fazę kwitnienia.

Jak mówią nam w rozmowie plantatorzy, nieprzewidywalny rozwój pogody przysparza bardzo dużo dodatkowej pracy. W wielu gospodarstwach w ciągu kilku tygodni truskawki były już kilkukrotnie przykrywane w celu zabezpieczenia przed niskimi temperaturami.

Na małych areałach nie stanowi to problemu, ale przy większych powierzchniach zajmuje o wiele więcej czasu i angażuje znacznie więcej osób do pracy. W aktualnej sytuacji z dostępem do siły roboczej jest to szczególnie kłopotliwe.

Na następne dwie noce w wielu regionach kraju zapowiedziano przymrozki. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do -3 stopni. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu na obecną fazę, w której znajdują się truskawki. Na większości plantacji rośliny te już kwitną. A już po kilku poprzednich spadkach temperatur plantatorzy zgłaszali znaczne uszkodzenia.

Oczywiście, mamy nadzieję, że prognozy nie sprawdzą się i tej nocy nie wystąpią spadki temperatur. Niestety wszystko wskazuje jednak na to, iż warunki będą do tego sprzyjające – niebo ma być w wielu lokalizacjach bezchmurne.

Wiele też wskazuje na to, że zimniejszy będzie poranek z czwartku na piątek, wtedy temperatury mogą być jeszcze niższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here