Przetwórcy z jednego kraju skarżą się na przetwórców z drugiego

Taka sytuacja zdarza się rzadko. Przetwórcy z jednego kraju skarżą się na tych z drugiego kraju, że Ci psują rynek. Chodzi o mrożone maliny.

Przetwórcy z Mołdawii chcieliby sprzedawać swoje mrożone maliny stałym odbiorcom po cenie co najmniej 4,00 eur/kg (18,76 zł/kg). Jednak na razie nie jest to możliwe, ponieważ na europejskim rynku jest dużo ofert ukraińskich po cenach 3,40 – 3,50 eur/kg (15,94-16,41 zł/kg).

Latem było inaczej. Pierwsze partie mrożonych malin eksportowano po po cenach, które gwarantowały mroźniom zyski. Natomiast owoce do mrożenia skupowano po 12 – 16 zł/kg. Ta kwestia jest dziś największym wyzwaniem dla przetwórców w Mołdawii, ale też w Polsce. Wielu z nich wstrzymuje się ze sprzedażą na kilka tygodni czy miesięcy, aby przeczekać cenowy „dołek”. To rodzi kolejne ryzyko związane z niepewnością na rynku energii elektrycznej.

W skrócie możemy powiedzieć, że dla mroźni w Mołdawii (ale też w Polsce) ogromnym problemem jest fakt, że mrożone maliny z Ukrainy trafiają na europejski rynek za cenę niższą od (okresowej) ceny skupu samego tylko surowca w obu krajach.

Spadek cen mrożonych malin spowodowany znacznie tańszymi ofertami z Ukrainy został zapoczątkowany w sierpniu. Plantatorzy odczuli to w cenach skupu, które wyraźnie spadły. We wrześniu były jeszcze niższe. Z punktu widzenia mroźni była to konieczność, aby obniżyć średnią zakupu surowca z całego sezonu i móc konkurować ze znacznie tańszą ofertą z Ukrainy. Dla plantatorów był to kolejny sezon charakteryzujący się cenową „huśtawką”.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here