Raport sadowniczy – rośliny jagodowe – kwitnienie

Druga dekada maja przyniosła znaczną poprawę pogody, a co za tym idzie – warunki sprzyjające regeneracji roślin po fali przymrozków. Słoneczna i ciepła pogoda przyśpieszyła wegetację roślin. Trwa kwitnienie truskawki i borówki wysokiej, rozpoczyna się kwitnienie letnich odmian maliny.

Intensywny rozwój roślin to także zwiększona presja ze strony patogenów i szkodników. Na liściach truskawek i malin w wielu lokalizacjach zauważamy występowanie przędziorka chmielowca. Przy doborze preparatów wykorzystywanych do zwalczania przędziorków należy pamiętać o zwalczaniu zarówno osobników dorosłych, jak i jaj oraz zachowaniu okresu karencji.

Okres kwitnienia to także newralgiczny moment w ochronie przed kwieciakiem malinowcem. W obecnym sezonie obserwuje się bardzo dużą presję ze strony tego szkodnika i mimo wykonanego zabiegu (często w nieodpowiednim momencie) na plantacjach truskawek obserwuje się licznie uszkodzone pąki kwiatowe. W najbliższym czasie należy wykonać zabiegi zwalczające na plantacjach malin i późno kwitnących odmian truskawki. Bezwzględnie w obecnej fazie nie należy stosować insektycydów totalnych, nawet na tych plantacjach, gdzie nie kwitną uprawiane rośliny. Ich wykorzystanie w tym momencie oprócz zagrożenia dla owadów zapylających, prowadzi do zachwiania równowagi w populacji owadów pożytecznych, a w perspektywie czasu może powodować masowe występowanie szkodników.

W okresie kwitnienia należy prowadzić szczelną ochronę przeciwko chorobom grzybowym, a zabiegi przeciwko szarej pleśni należy wykonywać co 5 – 7 dni od początku kwitnienia do zbiorów, ponieważ temperatura w przedziale 15°- 25°C oraz opady w tym okresie to idealne warunki do rozwoju szarej pleśni. Planując zabiegi, należy zachowywać rotację wykorzystywanych substancji czynnych oraz okres karencji. Przykładem środka o dość krótkiej karencji (3 dni) jest Grisu 500 SC, który zawiera 500 g/l iprodionu (związku z grupy dikarboksymidów). W sezonie można wykonać do 4 zabiegów tym preparatem naprzemiennie z innymi substancjami. W przypadku odmian szczególnie podatnych na szarą pleśń oraz gdy warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi tej choroby, w celu poprawy skuteczności polecamy włączenie do ochrony Phos 60 EU 1,5 l/ha. Nawóz ten można mieszać z fungicydami. Zalecamy 2 – 3 – krotne stosowanie w odstępach 10 dni. Jego dodatek nie tylko podnosi skuteczność fungicydów w zwalczaniu szarej pleśni, ale także ogranicza pozostałe choroby grzybowe, co zostało potwierdzone w licznych doświadczeniach.

Rośliny jagodowe to gatunki, w których obserwuje się najmniejsze straty spowodowane przez przymrozki. W zależności od zaawansowania rozwoju straty stanowią od kilku do kilkudziesięciu procent plonu. Okres kwitnienia to czas, kiedy roślinom należy dostarczyć makro- i mikroelementów. Szczególnie istotny jest teraz bor, który pełni szereg ważnych ról w okresie około kwitnienia i w fazie wzrostu zawiązków. Jest on niezbędny do kiełkowania pyłku i wzrostu łagiewki pyłkowej, polepsza jej trwałość, sprzyja zawiązaniu owoców, a stymulując podziały komórkowy, wpływa na wzrost plonu. W okresie kwitnienia polecamy dwukrotne zastosowanie FoliQ Bor w dawce 1 l/ha, z 7 – 10-dniowym odstępem między zabiegami. Dodatkowo warto pamiętać o nawozach o działaniu stymulacyjnym FoliQ Aminovigor oraz FoliQ Ascovigor w dawkach 2 – 3 l/ha. Nawozy te zawierają między innymi aminokwasy, witaminy oraz hormony roślinne, czyli składniki niezbędne dla wysokiego plonu.

Kwitnienie truskawek to czas ściółkowania plantacji słomą. Zabieg ten ma na celu nie tylko ograniczenie zachwaszczenia, ale przede wszystkim wpływa na poprawę jakości i wyglądu owoców. Ściółkowanie ogranicza kontakt owoców z glebą, która jest źródłem patogenów, a także przyczynia się do szybszego wysychania owoców, więc zabieg ten pośrednio wpływa na ograniczenie występowania szarej pleśni. Należy pamiętać, aby rozłożyć słomę na pozbawioną chwastów glebę. Unikamy ściółkowania mokrych roślin oraz z użyciem mokrej słomy, ponieważ prowadzi to do wzrostu i utrzymywania wilgotności w otoczeniu kwiatów sprzyja zagrożeniu ze strony chorób grzybowych.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here