Rekordowy eksport ukraińskich borówek. Połowa trafiła do Polski

borowka amerykanska ceny skupu

Pomimo inwazji rosyjskich wojsk Ukraina osiągnęła w tym roku rekord pod względem eksportu borówek. Głównym rynkiem zbytu dla ukraińskich borówek była Polska. Rok do roku wolumen zwiększył się dwukrotnie.

Wszystko wskazuje na to, że brak ceł i wolny handel znacząco zwiększył eksport ukraińskich owoców (również tych przetworzonych) do naszego kraju.

EastFruit podaje, że pomimo bardzo trudnej sytuacji i zniszczenia części plantacji w centralnych i północnych regionach Ukrainy, plantatorzy osiągnęli rekordowy poziom, jeśli chodzi o eksport borówek. Przekroczył on 2 500 ton, co oznacza 1,5-krotny wzrost w stosunku do 2021 roku.

Tradycyjnie głównym rynkiem zbytu dla ukraińskich borówek była Polska. W 2022 roku sprowadzono z Ukrainy 2,2 razy więcej tych owoców niż w 2021 roku, a wolumen eksportu osiągnął 1 350 ton.

Oznacza to, że 50% wszystkich ukraińskich borówek trafiło do Polski. Jednocześnie Polska była również punktem tranzytowym w handlu z innymi krajami UE. Główni importerzy borówki z Ukrainy to oprócz Polski – Holandia, Wielka Brytania i Mołdawia – również gwałtownie zwiększyli wolumen importu: odpowiednio o 80%, 68% i 2,4 razy.

Źródło: east-fruit

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here