Reprezentacja Peru na 13. Konferencji IRO (International Raspberry Organisation)

peru

International Raspberry Organisation (czyli Międzynarodowa Organizacja Malinowa), zrzesza przedstawicieli branży z całego świata. Pod koniec maja członkowie organizacji mogli spotkać się na 13. edycji Konferencji dotyczącej rynku malin, która tym razem odbyła się  w Chinach.

Co nowego w Peru?  

Gościem 13. Konferencji IRO (International Raspberry Organisation) był Alfonso F. Velasquez, jeden z twórców peruwiańskiego borówkowego sukcesu eksportowego. W 2007 roku w Peru uprawiano jedynie 300 ha borówki. Od 2012 roku prowadzono projekt rozwoju produkcji. Obecnie ten kraj jest największym eksporterem borówki na świecie, osiągając eksport o wartości 1,6 mld USD w 2023 roku.

Alfonso Velasquez podkreślał rolę infrastruktury. Peru w tym roku uruchamia największy morski port handlowy rejonu. Inwestycja opiewająca na 3 mld USD w 60% finansowana jest przez chińskich inwestorów. Pozwoli ona na skrócenie czasu dostawy towarów w obie strony o 10 dni. To prawie o 1/3 szybciej niż obecnie. Jest to kluczowe dla rozwoju peruwiańskiej gospodarki i możliwości eksportowych. Towary będą trafiać bezpośrednio do docelowych krajów bez pośrednich przeładunków.

Obecnie Peru nie jest znaczącym producentem malin, uprawia się głównie odmianę ‘Heritage’ na niewielkich powierzchniach. Alfonso Velasquez widzi jednak możliwość rozwoju. Jeżeli mówi to osoba o takim doświadczeniu, może niedługo czekają nas zmiany na światowej mapie głównych rejonów produkcji maliny?

Stowarzyszenie Agroekoton

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here