Robot pomoże przy zbiorach borówek

Inżynierowie z RPA pracują nad robotem, który usprawni zbiory. Co prawda nie zerwie on owoców, ale znacząco je usprawni i przyspieszy. Odbierze pełne i dostarczy puste opakowania zbiorcze.

Producenci mieli problem podczas zbiorów. Pracownicy musieli pokonywać z zebranymi jagodami długie trasy do miejsca kontroli jakości i schładzania owoców. To znacząco zmniejszało wydajność. Gdy liczba pracowników sezonowych w szczycie sezonu wzrasta do 300 osób przechodzone kilometry dużo kosztują.

Postanowiono rozwiązać problem dzięki robotyce. Jedna z firm opracowuje urządzenie, które będzie zwoziło borówki za pracowników. Przez dwa ostatnie sezony opracowano już dwa prototypy. Obecnie trwają pracę na trzecim modelem. Wyniki są obiecujące. Robot sprawnie i bez kolizji przewozi po 4 zbiorcze opakowania borówek do punktu kontroli jakości.

Robot uważany jest za półautonomiczny, ponieważ nie może przemieszczać się między plantacjami czy do stacji ładowania akumulatorów. Wersja przed komercyjna waży około 100 kg, ma 1,2 m długości, 0,9 m szerokości i około 0,8 m wysokości. Maszyna odbierając pełne opakowania skanuje kody kreskowe pracowników. Następnie dostarcza puste opakowania. W miarę kolejnych ulepszeń i modyfikacji urządzenie jest coraz wydajniejsze i przyspiesza pracę na plantacjach.

Oczywiście nie obyło się bez problemów. Poprzednie wersje uderzały w rzędy, przewracały się czy gubiły. Były także liczne problemy z nawigacją po wyjechaniu z rzędów. Projekt cały czas jest rozwijany. Zdaniem twórców na globalnym rynku popyt na tego typu maszyny będzie coraz większy. Coraz więcej firm będzie się również zajmowało agro robotyką.

źródło: farmweekly.co.za

zdjęcie: Twitter / Simon Back – jeden z twórców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here