Zainteresowanie branży przetwórczej borówkami jest duże, ale ubiegłoroczne ceny są nie do zaakceptowania. Niestety, właściciele mroźni nie potrafią się określić, po ile są w stanie skupować większe ilości owoców. Jedno jest pewne, wysoka cena skupu napędza nowe nasadzenia.
Plantatorzy borówek informują nas, że branża przetwórcza w Polsce jest coraz bardziej zainteresowana z skupem i przetwórstwem (przede wszystkim mrożeniem) borówek. Po pierwsze gatunek zyskuje na popularności i jest coraz lepiej rozpoznawalny nie tylko w Polsce. Po drugie, w ostatnich latach pojawiło się kilka rozwiązań technologicznych, które umożliwiają szybki zbiór mechaniczny jagód.
Nieoficjalnie mroźnie działająca w Polsce informują o chęci zakupu borówek w dużych ilościach. Niestety, nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, po jakich cenach chcieliby te tysiące to kupować. Mając na uwadze doświadczenia ze skupu i rynków innych gatunków, możemy spodziewać się podobnego scenariusza, czyli windowania cen w pierwszych sezonach przetwórstwa, a w momencie dostatecznej podaży spadek do granicy opłacalności.
Jak rozwinie się rynek borówki przemysłowej? Dziś trudna i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Niemniej zdarzają się tu dwa bardzo ciekawe zagadnienia. Po pierwsze plantatorzy borówek przyznają, że ubiegłoroczne ceny skupu rzędu 8,00 zł/kg skutecznie „napędzają” zakładanie nowych plantacji przemysłowych. Przy takiej cenie inwestycje mogą wydawać się kuszące, zwłaszcza gdy w perspektywie mamy mechaniczny zbiór. Należy jednak pamiętać, że gdy podaż w najbliższych latach wzrośnie to plantatorzy będą musieli zapomnieć o statkach na poziomie 8,00 zł za kilogram.
Z punktu widzenia branży przetwórczej sytuacja jest niezwykle prosta. Wystarczy, że plantatorzy posadzą kolejne plantacje i zakupią maszyny do mechanicznego zbioru. Wówczas będą mogli sprzedawać owoce znacznie taniej i jeszcze na tym zarabiać. Niestety, przetwórcy zapominają, że to wszystko wiąże się z ogromnymi kosztami. Dziś za maszyny do mechanicznego zbioru to 300, 500, 700 tysięcy złotych lub więcej.
Tak czy inaczej bezspornym faktem jest, że produkcja borówek w Polsce będzie rosła. Wystarczy wziąć pod uwagę młode nasadzenia, które dopiero będą wchodziły w pełnię owocowania. W związku z powyższym naturalną konsekwencją wydaje się przetwórstwo borówek na coraz większą skalę.