4 lutego 2022 w Mszczonowie odbywa się Kongres Jagodowy 2022, którego organizatorem jest Doradca Jagodowy. Tegoroczna edycja odbywa się w formule hybrydowej – plantatorzy owoców jagodowych mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, ale możliwe jest także uczestnictwo online.
Spotkanie podzielone jest na cztery bloki: jak zaoszczędzić na nawozach w uprawach jagodowych, odmianowy zawrót głowy – czyli na jakie odmiany truskawki, maliny, borówki i porzeczki postawić w nadchodzącym sezonie, jak organizować sprzedaż owoców jagodowych w coraz trudniejszych realiach rynkowych, a także ochrona chemiczna czy biologiczna – za i przeciw.
W pierwszym bloku dotyczącym możliwości oszczędności w nawożeniu uczestnicy będą mieli okazję znaleźć odpowiedź na pytania, które zastanawiają nas wszystkich m.in. czy nawożeniem organicznym jesteśmy w stanie zastąpić nawozy mineralne, jakie rozwiązania pomogą nam zaoszczędzić na nawożeniu mineralnym, jakie mamy dostępne skuteczne i oszczędne programy fertygacji dla truskawki i maliny w uprawie gruntowej, a także czy dokarmianie dolistne może zastąpić nawożenie dokorzeniowe?
W sekcji dotyczącej odmian uczestnicy otrzymają wskazówki – w jaki sposób dobierać odmiany truskawki, a także deserowe odmiany malin, czy warto postawić na porzeczkę deserową, wysłuchają również wykładu o podstawach technologicznych i doborze odmiany na nowych plantacjach borówki.
Na Kongresie poruszone zostaną także tematy związane z ochroną. W tej sekcji pojawi się temat ochrony przed szarą pleśnią i antraknozą w uprawie maliny, truskawki i borówki, chemicznych i agrotechnicznych sposobów dezynfekcji gleby, a dr Zbigniew Jarosz omówi praktyczne rozwiązania w ochronie truskawki i maliny w świetle najnowszych wyników badań Doradcy Jagodowego.
Ostatni blok to organizacja sprzedaży owoców jagodowych w coraz trudniejszych realiach rynkowych. Poruszone zostaną kwestie promocji owoców jagodowych, praktycznych wskazówek organizacji sprzedaży bezpośredniej i samozbiorów, a Janusz i Mateusz Maruszewscy przedstawią temat, co można zrobić z nadmiarem owoców w szczycie zbiorów.
Poniżej krótka fotorelacja: