Ruszy rządowy skup malin! Cena będzie wyższa od rynkowej

skup malin 2023

Dziś Robert Telus oficjalnie poinformował, że ruszy rządowy skup malin. Szczegóły nie są jeszcze znane. Resort rolnictwa ma także apelować do władz unijnych o zatrzymanie importu mrożonych malin z Ukrainy.

„Jedna ze spółek, które podlegają pod ministerstwo rolnictwa, najprawdopodobniej w najbliższych godzinach, dniach, zacznie skupować maliny. Cena będzie wyższa niż na rynku, po to, żeby pomóc plantatorom” – poinformował minister na antenie studia PAP. Nadal czekamy na szczegóły i cenę, po które mają zostać skupione owoce.

Co ciekawe, w rozmowie minister Telus wykluczył jakiekolwiek dopłaty do malin czy innych owoców miękkich. W opinii polityka takie działanie nie przyniosłoby żadnych pozytywnych efektów, a zakłady przetwórcze nie podniosłyby cen skupu.

Ponadto resort rolnictwa ma zaapelować w Brukseli o zatrzymanie importu mrożonych malin z Ukrainy do Polski. Import tańszych mrożonek z Ukrainy jest wyłącznie polskim problemem. W związku z tym osiągnięcie oczekiwanych działań ze strony Brukseli może być trudne.

Dziś w sejmie mówił o tym także wiceminister rolnictwa, Janusz Kowalski. Zauważył, że dziś zakaz importu mrożonej maliny z Ukrainy to priorytet, który musi być wprowadzony natychmiast. Tylko od stycznia do kwietnia wpłynęło do Polski ponad 7000 ton mrożonych malin, które skutecznie zaniżyły ceny skupu na początku sezonu.

źródło: Wywiad Roberta Telusa w studiu PAP

2 KOMENTARZE

  1. Kiełbasa wyborcza.walka o głosy ściany wschodniej matecznika PiS.
    Potrzeba systemowych zmian a nie doraźnych działań

  2. Oczywiście wszystko na koszt podatnika.
    Pan zapłaci,pani zapłaci, społeczeństwo.

    Może zróbmy dopłaty dla miastowych bo ziemniaki drogie???

    Chory kraj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here