Rynek i ceny skupu borówek przemysłowych

borówki ceny w skupie

Rynek przemysłowych borówek w Polsce jeszcze raczkuje. Co do tego zgodni są producenci, pośrednicy i przetwórcy. Realia mogą być zmienione przez maszyny do mechanicznego zbioru. Można zatem postawić pytanie czy będą powstawały plantacje gatunku z przeznaczeniem dla przemysłu przetwórczego?

Od kilku sezonów producenci borówek amerykańskich mogą sprzedać owoce także do przetwórstwa. Kolejny sezon nie przyniósł znaczących zmian. Rynek rozwija się na razie bardzo wolno. Dziś branża przetwórcza narzeka na drogi (ich zdaniem) surowiec i niewielkie jego ilości na rynku. 

W tym sezonie niższe plony i wysoki popyt na borówki sprawia, że zdecydowana ich większość trafia na rynek deserowy. To niezwykle skuteczny argument, który sprawia, że producenci otrzymają dziś za kilogram borówek najczęściej 7,50 zł za kilogram. Widmo braku kupienia nawet niewielkich ilości przemysłowych borówek skutkuje powyższą ceną. Warto dodać, że aktualna cena borówek na mrożenie jest o 2,50 zł/kg wyższa od ceny owoców deserowych ze szczytu zbiorów w ubiegłym roku.

Przedsiębiorcy zajmujący się handlem przyznają, że w tym sezonie zainteresowanie ze strony producentów jest znikome. Ale wynika to z płynności w handlu. Sytuacja zapewne ulegnie zmianie w roku szczególnie urodzajnym lub gdy będziemy notowali problemy sprzedażą owoców. Wówczas opisywany kanał zbytu będzie odbierał owoce najniższej jakości, co również ma swoje korzyści. 

Na opisywane zagadnienie największy wpływ może mieć popularyzacja maszyn do ich mechanicznego zbioru. Spadają koszty zbioru, co nawet w oparciu o dokładne koszty produkcji będzie pozwało sprzedawać owoce po niższych cenach, a tego oczekuje branża przetwórcza. Wydajność jest niezwykle zróżnicowana i zależy przede wszystkim od plantacji. Niemniej bezdyskusyjnie jest kilkukrotnie niższa niż zbiór ręczny. Obecnie koszt zebrania kilograma ręcznie wynosi przeważnie 3,00 zł od kilograma.

Rozwój przetwórstwa gatunku wraz z popularyzacją maszyn do mechanicznego zbioru zapewne doprowadzą do rosnącej liczby plantacji z przeznaczeniem do zbioru przemysłowego. Niższe koszty jej założenia to również niższe koszty amortyzacji w przyszłości. Jak zawsze najważniejsza jest cena zbytu, która na końcu decyduje o rentowności przedsięwzięcia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here