Są pierwsze oferty skupu truskawek po 4,00 zł/kg. Czy doczekamy się kolejnych wzrostów?

skup truskawek

Analizując przebieg cen skupu truskawek przemysłowych notujemy powolny trend wzrostowy. Niestety aktualne ceny są nadal zbyt niskie, aby mówić o opłacalnej produkcji owoców przemysłowych.

Wśród przedsiębiorców zajmujących się pośrednictwem w handlu truskawkami przemysłowymi od kilku dni mówi się o nadchodzącym wzroście cen. Na dziś pierwsze punkty w zagłębiu grójeckim (MD-Macierzyński) wystawiły cenę 4,00 zł/kg. Zdaniem naszych rozmówców cena ta już niebawem, a być może i dziś będzie obowiązywała w większości firm.

Jeśli chodzi o zakłady przetwórcze to obecnie ceny „na rampie” kształtują się od 4,30 do 4,50 zł za kilogram. Osoby odpowiedzialne za zakup owoców przyznają, że ilości dostarczanego surowca nie są z ich punktu widzenia satysfakcjonujące. Zgodnie z relacjami również import mrożonek nie zaspokaja aktualnych produkcyjnych i przyszłych planów sprzedażowych.  

W rejonie grójeckim skup owoców do mrożenia rozpoczął się od stawek na poziomie 3,40 zł/kg (6,80 zł/łubianka). Wczoraj większość punktów oferowała 3,80 zł/kg (7,60 zł/łubianka). Jeśli chodzi o truskawki z szypułką to cena wzrosła z 2,50 do 2,80 zł/kg. Warto w tym miejscu dodać, że nieco wyższe ceny obowiązują czerwieńskim zagłębiu truskawkowym. Tam owoce z szypułką w skrzynkach skupowane są po 3,30 zł/kg.

Niestety do Polski od wielu tygodni nieprzerwanie napływają mrożone truskawki z Egiptu, ale także z Ukrainy. Te drugie są bardzo konkurencyjne cenowo w stosunku do polskiego surowca. To główny powód tegorocznych niskich cen skupu. W ubiegłym sezonie średnia cena truskawek na mrożenie wyniosła 6,00 zł za kilogram. Czy obserwowany wzrost cen skupu i popyt ze strony mroźni także w tym roku doprowadzi do kolejnych podwyżek? 

skup truskawek 2023
Dane własne, opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here