Serbia: producenci oczekują za maliny 2,50 euro, mroźnie się bronią

maliny na krzaku

Jak co roku przed rozpoczęciem sezonu skupu i przetwórstwa każdego owocu ma miejsce badanie rynku. Nie inaczej jest w Serbii przed rozpoczęciem skupu malin. Plantatorzy oczekują 2,5 euro/kg (11,15 zł/kg). Mroźnie próbują zbić cenę…

Kilkukrotne i dotkliwe wiosenne przymrozki w Serbii sprawiły, że zbiory malin w zachodniej Serbii będą mniejsze o połowę. Co więcej mrożone maliny były rekordowo drogie (nawet ponad 3,00 euro/kg, czyli 13,38 zł/kg). W związku z tym producenci malin oczekują w rozpoczynającym się sezonie wysokich cen skupu. W serbskich mediach branżowych mówi się o stawkach 2,50 euro/kg (11,15 zł/kg), które rekompensowałyby mniejsze plony i odzwierciedlałyby popyt na surowiec.

Sytuacja nie jest korzystna z punktu widzenia mroźni, które rzecz jasna chcą kupić owoce jak najtaniej. W ich interesie nie jest również informowanie plantatorów o wysokich cenach mrożonek i wysokim popycie. Przedstawiciele zakładów mówią o spekulacjach ze strony producentów. Jak dodają jest za wcześnie aby mówić o konkretach. Wobec tego należy poczekać na faktyczny początek zbiorów i skupu.

Plantatorzy zwracają uwagę na decydującą rolę dużych mroźni w kreowaniu serbskiego rynku. Jak dodają, chociaż wszystkie zmienne potwierdzają wysokie ceny, to o ostatecznym kształcie rynku i cenach i tak zdecydują duże mroźnie i eksporterzy.

Otwartym zostaje pytanie, jak będą kształtowały się ceny skupu malin letnich w Polsce. Bez wątpienia sytuacja cenowa na Bałkanach będzie miała wpływ na sytuację w naszym kraju.

źródło: agrotv.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here