Serbowie coraz bliżej ustalenia ceny skupu malin?

maliny

Nie kończy się spór między plantatorami malin a mroźniami w Serbii. W teorii osiągnięto porozumienie co do cen, ale w praktyce sezon skupu nadal jest niepewny. Jakie ceny ustalono?

Jak podaje serbski magazyn Agrobiznis, minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami tamtejszych stowarzyszeń reprezentujących plantatorów malin oraz szefami mroźni. Jak podało serbskie ministerstwo rolnictwa, uzgodniono, że początkowa cena skupu malin wyniesie 250 dinarów (9,19 zł) za kilogram, a zysk producenta i mroźni będzie dzielony w proporcji 60 do 40% średniej ceny eksportowej na korzyść plantatorów.

Państwo będzie monitorować proces skupu i interweniować w razie potrzeby, aby żadna ze stron nie poniosła szkody.

Jednak szef Stowarzyszenia Plantatorów Malin w rozmowie z Agrobiznis podkreśla, że Ministerstwo Rolnictwa podało błędną informację o uzgodnieniu ceny 250 dinarów za kilogram. Podkreślił, że tę cenę zasugerowali jedynie właściciele dwóch z ponad 20 mroźni. Jeden z nich powiedział nawet, że zagraniczne firmy kupują serbskie maliny po około 190 dinarów za kilogram…

Żaden plantator nie zgodził się na cenę 250 dinarów. Ustalono jedynie podział zysków 60 do 40. Stowarzyszenie postulowało cenę początkową 400 dinarów (14,71 zł) za kilogram, a inne – 350 dinarów (12,87 zł) za kilogram.

Źródło: agrobiznis.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here