Sezon 2023 – Producenci malin w Serbii chcą zaliczek za owoce, a mroźnie kolejnych kredytów

maliny

Producenci malin w Serbii powoli rozpoczynają działania i rozmowy w celu ustalenia tegorocznej strategii współpracy i ceny skupu malin. Związkowcy proszą państwo o mediacje w tej sprawie z branżą przetwórczą.

W ubiegłym roku cena skupu dochodziła do 600 dinarów za kilogram (24 zł/kg). Jak wiemy skutkuje to obecnie problemami ze sprzedażą serbskich mrożonek (eksport niższy o 1/3). Przetwórcy mają problemy finansowe, a setki producentów nie otrzymało jeszcze pieniędzy za dostarczone w 2022 roku owoce. Wszyscy uczestnicy rynku widzą problem i chcą go zawczasu rozwiązać.

Dlatego 15 marca plantatorzy malin będą rozmawiali z Ministerstwem Rolnictwa i przetwórcami o strategii na nadchodzący sezon. Główne tematy to zaliczki na odnowienie produkcji i kolejne kredyty dla mroźni.

Głównym wnioskiem ekspertów na Bałkanach jest stwierdzenie, że maliny w skupie były w ubiegłym roku po prostu za drogie. Wysokie ceny mrożonek doprowadziły do spadku sprzedaży i problemów finansowych.

Także serbscy związkowcy są zdania, że nie można w tym sezonie oczekiwać 800 dinarów za kilogram (32 zł/kg) czy więcej. Ponieważ będzie to mieć negatywne skutki. Co ciekawe producenci zrzucają winę za zaistniałą sytuację na przetwórców. Ich zdaniem to oni kształtowali ceny, rywalizując o surowiec i popełnili błąd. Sezon zaczyna się za dwa miesiące i obie strony chcą uregulowania zasad współpracy, zanim rozpoczną się zbiory.

źródło: agrotv.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here