Sezon borówkowy 2024 oczami świętokrzyskich plantatorów

Andrzej Trala

20 czerwca, na wydarzeniu zorganizowanym przez SPPB, o wyzwaniach w produkcji i handlu dyskutowali plantatorzy borówek z całej Polski. Gospodarzami spotkania byli plantatorzy: Damian Kuca i Andrzej Trela. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego.

W tym roku symboliczne rozpoczęcie sezonu borówkowego odbyło się nieopodal Szydłowa, w powiecie buskim. Sezon jest wyjątkowo wczesny. W tym roku 1 lipca oznaczać będzie pełnię zbiorów, prawdopodobnie odmiany Bluecrop.

Plantatorzy z województwa świętokrzyskiego również ucierpieli w wyniku przymrozków. Straty różnią się w zależności od odmiany i położenia kwatery. Mimo to są przekonani, że krajowa produkcja zaspokoi krajowe zapotrzebowanie, a także potrzeby eksporterów. Dzięki dużemu nasłonecznieniu owoce będą wyjątkowo słodkie.

Wyzwaniem będzie jednak skumulowane dojrzewanie odmian. Andrzej Trela prognozuje, że sezon będzie krótszy niż zazwyczaj, a także bardziej intensywny. To wyzwanie logistyczne zarówno, jeśli chodzi o zbiory, ale także sprzedaż i dystrybucję. Więcej informacji w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here