Skup czarnych porzeczek. Jakie ceny na 25.06.2024 oferują mroźnie i tłocznie?

poprzeczki czarne

W ostatnim dniach nie obserwujemy kolejnych wzrostów cen skupu porzeczek. Na razie możemy mówić o stabilizacji. Być może podwyżki zanotujemy na „finiszu” sezonu.

Nieco stabilniej na rynku porzeczek czarnych

Sytuacja na rynku porzeczek czarnych ustabilizowała się. Po ostatnich wzrostach cen, większość ofert zamyka się aktualnie w przedziale od 7,50 do 8,00 zł za kilogram. Jagody kupują zarówno mroźnie, jak i tłocznie.

Przypomnijmy, że przed zbiorami kilka zakładów na Lubelszczyźnie próbowało kupować owoce do mrożenia po 3,00 – 3,50 zł/kg, co okazało się typowym badaniem rynku. Później zakłady oferowały około 5,00 zł/kg, a gdy owoce w większych ilościach zaczęły trafiać na rynek, stawki stopniowo rosły do obecnych poziomów.

Co ciekawe, są także pośrednicy, którzy oferują 7,50 zł/kg za owoce dostarczone w kistenach i w 10-cio kilogramowych skrzynkach. Jednak kisteny muszą być napełnione maksymalnie w 3/4 objętości. Sugeruje to, że owoce najprawdopodobniej finalnie trafią do mrożenia.

Czy jest szansa na rekordy?

Teoretycznie tak. Zarówno przetwórcy i odbiorcy przetworów z całej Europy poszukują czarnych porzeczek. Jeśli chodzi o produkcję, w zachodniej Europie jest ona na poziomie, który nie jest w stanie zaspokoić potrzeb niemieckiego czy francuskiego przemysłu spożywczego.

Dwa lata temu przetwórcy byli w stanie podbić cenę powyżej 9,00 zł za kilogram. Rok temu podnosili ceny na koniec sezonu, gdy podaż była znikoma. Jednak wysokie ceny owoców oznaczają wysokie ceny mrożonek i koncentratu porzeczkowego, co utrudnia sprzedaż. Patrząc na sytuację w tym sezonie, można powiedzieć, że większość uczestników rynku „poszła po rozum do głowy”.

Opinie plantatorów są jak zawsze podzielone. Niektórzy na starcie sezonu oczekiwali stawek rzędu 10,00 czy nawet 14,00 zł/kg, aby zrekompensowały one wyjątkowo niską wydajność. Jednak większość, nauczona doświadczeniami „porzeczkowej karuzeli” ostatnich lat, woli stabilizację cen na obecnym poziomie, nawet przy niskich plonach. Wszystko po to, aby nie ograniczać popytu na surowiec w przyszłym sezonie.

Są i porzeczki deserowe

Deserowe porzeczki czarne również osiągają dobre ceny i z roku na rok zdobywają nowych konsumentów. Jednak rynek ten jest bardzo mały i ograniczony do kilku odmian deserowych. Obecnie kilogram deserowych porzeczek kosztuje w hurcie od 9,00 do 12,00 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here