Skup truskawek – jak było rok temu ?

truskawki na tłoczenie

Skup truskawek dla przetwórstwa ruszy pełną parą lada dzień. Przypomnijmy sobie, jak przebiegał skup truskawek w ubiegłym roku. W minionym sezonie warunki dyktowała pogoda, a dokładnie opady deszczu.

W ubiegłym roku, w zagłębiu grójeckim skup truskawek dla przetwórstwa rozpoczął się około 12 czerwca. Wyjściowe ceny wynosiły 3,50 zł/kg w przypadku truskawek na mrożnie oraz 2,20 zł/kg dla truskawek na tłoczenie. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów produkcji wynikający z inflacji, a także tegoroczną jakość, ceny w tym sezonie teoretycznie powinny być zdecydowanie wyższe.

Na poniższych wykresach (opracowanie własne) widzimy wyraźnie, kiedy w ubiegłym roku zaczęły padać deszcze. To właśnie pogoda zdecydowała o ubiegłorocznym sezonie. Wraz z opadami spadała jakość truskawek deserowych i przemysłowych. Owoce do tłoczenia były coraz bardziej rozwodnione i miały mały stopień Brix, który w miarę kolejnych opadów dalej spadał. Przez to ich przetwarzanie było mało wydajne i cena malała.

Niemniej przed spadkami wynikającymi z obniżającej się jakości, ceny truskawek na mrożenie oscylujące wokół 7,00 złotych za łubiankę dawały w ubiegłym roku producentom minimalne zyski. W tym sezonie podobne stawki były na granicy opłacalności produkcji.

Prognozy (które mogą ulec zmianie) na najbliższe dwa tygodnie nie zapowiadają obfitych opadów deszczu. W związku z tym truskawki mają obecnie idealne warunki do dojrzewania. Ciepłe i słoneczne dni połączone z ciepłymi nocami będą skutkować owocami o bardzo dobrych parametrach dla przetwórstwa. Otwartym pozostaje pytanie czy zakłady zapłacą w tym roku za dobry surowiec?skup-mrożenie-2020skup-tłoczenie-2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here