Sprzedaż borówek. Raz lepszy rynek hurtowy, a innym razem grupa producencka

borówki hurt

Często porównujemy ceny, jakie za dany gatunek owoców mogą otrzymać sadownicy w grupach i na rynkach hurtowych. Sprawdźmy dziś, jak wygląda ta kwestia w przypadku borówek.

Analizując wtorkowe ceny borówek na kilku rynkach hurtowych widać wyraźnie, że najtaniej jest na rynku w Broniszach. Nie oznacza to równocześnie, że tak jest zawsze. Aktualnie kilogram owoców sprzedawany jest od 10,00 do maksymalnie 14,00 złotych.

Natomiast w grupach producenckich w zagłębiu grójeckim ceny skupu borówek luzem wahają się od 10,50 do 11,50 zł/kg. W przypadku dostaw w opakowaniach 250 – 500 gram są wyższe. Zatem dziś decyzja o sprzedaży borówek na Broniszach nie jest dobrym wyborem.

Należy zapytać, jaki jest sens sprzedaży owoców poniżej najniższych rynkowych cen skupu? Nie zapominajmy o dodatkowych wydatkach. Sprzedaż na każdym rynku hurtowym to dodatkowe koszty (paliwo, bilet, nasza praca). W związku z tym sprzedaż nawet po nieco wyższej cenie niż w grupie producenckiej sprawia, że plantatorowi zostaje w kieszeni tyle samo pieniędzy niż w przypadku sprzedaży na miejscu. Ma również znacznie mniej czasu na codzienną pracę w gospodarstwie.

W tym wypadku ceny na innych rynkach hurtowych są znacznie wyższe niż na Broniszach. Kilogram borówek na Zjazdowej kosztuje w hurcie od 20,00 do 24,00 zł, na lubelskiej Elizówce około 20,00 zł, a na Giełdzie Kaliskiej przeciętnie 18,00 zł. Z kolei taka różnica w cenie to przy większych ilościach argument, żeby jednak na rynek hurtowy się wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here