Tragedia to mało powiedziane. Tunelowa plantacja truskawek zniszczona

nawałnica

Niebezpieczna nawałnica przeszła wczoraj między Wielkopolską a Kujawami. Wśród poszkodowanych są także plantatorzy truskawek, którym żywioł zniszczył część tuneli foliowych.

– To było dosłownie 10 czy 15 minut. Ulewny deszcz i niewyobrażalny świst wiatru, jakby tornado. Do tego krótko padał również grad – opowiadają nam właściciele plantacji „Truskawki Olszyna” w powiecie konińskim.

Plantator wyjaśnia, że nawałnica miała wyjątkowo lokalny charakter. W gospodarstwie zniszczyła sześć tuneli z odmianą Twist, ale kolejne sześć obiektów z odmianą Asia pozostało na szczęście nietkniętych. W wąskim pasie około 50 metrów mieszkańcy sąsiadujących wsi zgłaszają połamane drzewa i zerwane dachy. Poza tym pasem to była zwykła burza z ulewnym deszczem.

Dziś nasi rozmówcy rozpoczynają sprzątanie. Jeśli wiatr nie poprzerywał folii to straty będą nieco mniejsze. Niemniej czeka ich żmudna praca prostowania stalowych elementów oraz ponownego ich montażu.

– Zbiory z tuneli mają się ku końcowi. Natomiast większy problem mamy dziś na otwartym polu, ponieważ wszystko gnije. Pracownice przynoszą trzy łubianki zgniłych truskawek i jedną „dobrych” – dodaje nasz rozmówca. W ubiegłym tygodniu w miejscowości spadło 30 litrów wody na metr kwadratowy i woda stała na plantacji. Był też grad, który pouszkadzał rośliny i teraz widoczna jest duża presja chorób grzybowych.

Plantatorzy są przerażeni siłą nawałnicy. Tak jak sadownicy z okolic Kraśnika i Opola Lubelskiego zwracają uwagę, że to dopiero maj i strach pomyśleć co przyniosą w pogodzie trzy kolejne miesiące.

nawałnicanawałnicanawałnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here