Truskawek na rynku przybyło – aktualne ceny w hurcie 20.05.2024

truskawki Bronisze

Po wyższych temperaturach w ciągu ostatnich dni, a przede wszystkim w ostatnich nocy, truskawek na rynku przybyło. Jak aktualnie kształtują się ceny na rynkach hurtowych w Polsce?

W niedzielę ceny powoli spadały

Ceny truskawek nieco spadły wraz ze wzrostem podaży. Jak przewidywali plantatorzy stało się tak w wyniku ocieplenia. Wyższe temperatury przyspieszyły dojrzewanie owoców, a w efekcie ilości, jakie trafiają na rynki hurtowe. Jeszcze w czwartek i piątek za wysokiej jakości truskawki z przyspieszanej uprawy gruntowej płacono nawet 15,00 zł/kg (30,00 zł za łubiankę), ale w przez weekend ceny transakcyjne spadły. Obecnie jest to najczęściej poziom 8,00 – 10,00 zł/kg (16,00 – 20,00 zł za łubiankę).

Jak relacjonują nam plantatorzy, wczoraj rozrzut cenowy na rynku w Broniszach był wyjątkowo duży. Od 7,50 zł/kg w przypadku najniższej jakości do prawie 14,00 zł/kg za najwyższej jakości truskawki tunelowe (od 15,00 do 28,00 zł za łubiankę).

Obecnie stawki na rynkach w Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku czy Broniszach są wyrównane. Ponadto, na rynku w Broniszach można uzyskać wyższe ceny za truskawki najwyższej jakości, choć popyt na nie jest ograniczony. Najniższe stawki tradycyjnie obowiązują na targowisku gminnym w Nowym Przybojewie. Dziś rano to zakres od 5,00 do 8,00 zł/kg (10,00 – 16,00 zł za łubiankę).

Zbliża się szczyt sezonu

Zdaniem plantatorów oferta truskawek z tuneli skończy się w tym tygodniu. Wyjątkiem będą późniejsze odmiany, jak Malwina. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczną się zbiory owoców z nieprzyspieszanych upraw gruntowych. Jako ciekawostkę odnośnie owoców z tuneli warto dodać, że kupujący nie chcą już kupować w 1 kilogramowych łubiankach.

Zatem mniej więcej od początku przyszłego tygodnia podaż zwiększy się w skali całego kraju, co będzie początkiem szczytu truskawkowego sezonu 2024. Trudno dziś przewidzieć ceny w szczycie sezonu, ale plantatorzy prognozują niższą podaż niż w ubiegłym roku. Przełom maja i czerwca będzie też oznaczał zmniejszenie dostaw z południa Europy z powodu kończącego się tam sezonu truskawkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here