Truskawki powtarzające owocowanie – aktualne ceny i sprzedaż, 04.07.2024

Truskawka Hademar

Sezon truskawek powtarzających owocowanie w pełni. Owoce trafiają do marketów, ale także na eksport. Dziś ceny i popyt są dobre, ale w maju nie było tak „kolorowo”…

Sprzedaż truskawek w maju była trudna

W kilku publikacjach informowaliśmy, że tydzień od 20 do 26 maja na rynku był w tym sezonie najtrudniejszy. Wówczas na rynku były ostatnie owoce z tuneli foliowych, truskawki z upraw przyspieszanych, rozpoczynały się zbiory z upraw gruntowych i zbiory odmian powtarzających owocowanie. Słowem, szczyt podaży, w którym ceny na rynkach hurtowych spadły nawet poniżej 4,00 zł/kg.

Wówczas kupujący z zagłębia grójeckiego obniżyli ceny skupu dla odmian powtarzających owocowanie do 8,00 zł/kg, a nawet mniej. – Delikatnie mówiąc, nie jest to satysfakcjonująca cena. Ci którzy zaczęli przygodę z tą uprawą byli bardzo zaniepokojeni o amortyzację nakładów. My także – mówi nam Janusz Dąbrowski, plantator z Błędowa.

Aktualne ceny truskawek tunelowych – 04.07.2024

Sadownik uprawia w swoich tunelach odmiany Hademar i Karima. Planowane są testy nowych odmian. Truskawki trafiają przede wszystkim do sieci marketów. Ponadto, przez pośredników również na eksport, na przykład do Szwajcarii.

– Gdy rosły hurtowe ceny truskawek z gruntu, rosły również ceny truskawek z tuneli. W pewnym momencie popyt przewyższał podaż i nie byliśmy w stanie zrealizować zamówień. Ostatnie chłodnie noce dodatkowo spowolniły dojrzewanie. Obecnie rynek ustabilizował się na poziomie 18,00 – 20,00 zł/kg – opowiada pan Janusz.

W ubiegłym roku, ostatnie owoce sprzedawano październiku, jednak rośliny owocowały niemal do końca października. Pomimo możliwości tak późnego zbioru owoce nie zawsze spełniają wymagania sieci marketów.

mata truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here