Truskawki w cenie, a kupujący narzekają – ceny truskawek w hurcie, 10.06.2024

truskawki bus

Stało się dokładnie tak, jak przewidywali doradcy i plantatorzy. Truskawka jest dziś poszukiwanym gatunkiem na rynkach hurtowych. Późne odmiany osiągną ceny owoców z tuneli.

Mniej truskawek, a popyt ten sam

Obecnie popyt na truskawki przewyższa podaż. Dlatego ceny wyraźnie wzrosły. Miniony tydzień był w handlu bardzo udany, oczywiście z punktu widzenia plantatorów. Kupujący nierzadko czekali na dowóz świeżych truskawek na rynek i rywalizowali o to, kto kupi daną partię. Takie sceny są w Polsce rzadkością. W efekcie ceny transakcyjne były na poziomie tych z drugiego tygodnia maja.

Obecnie wysokiej jakości owoce sprzedawane są na rynkach hurtowych od 9,00 do 12,00 zł/kg (18,00 – 24,00 zł/łubianka). Niemniej tytułowe owoce osiągają także wyższe ceny. Plantatorzy, którzy są pewni najwyższej jakości swojego towaru oczekują 25 zł za łubiankę i więcej. Takie stawki również są możliwe do osiągnięcia.

Doradcy ostrzegali już pod koniec maja, że sezon skończy się tak samo szybko, jak szybko się zaczął. W sprzedaży dominują jeszcze Verdi, Tea, Asia, Arosa i Aprica. Jednak w przypadku późnych odmian jak Malwina czy Florence najprawdopodobniej będziemy notowali jeszcze wyższe ceny. Ich plonowanie jest z natury znacznie niższe.

Dziś to kupujący narzekają

Sytuacja na rynku nie jest komfortowa dla detalistów. Przez spadek podaży musieli podnieść ceny detaliczne w sklepach i na targowiskach. W zakupie rywalizują o towar, przez co podbijają ceny. Nawet sami plantatorzy przyznają, że czasem dana partia owoców nie jest warta swojej ceny. Z drugiej strony mamy przecież wolny rynek i każdy towar wart jest tyle, ile kupujący jest w stanie zapłacić…

Można powiedzieć, sezon handlu truskawkami skończy się, zanim (w ubiegłych sezonach) na dobre się zaczynał. Do połowy lipca jeszcze 5 dni, a to zazwyczaj był okres, gdy mogliśmy mówić o szczycie sezonu. Ponadto, sytuacja na rynku truskawek jest najlepszym przykładem, jak trudny i zmienny jest handel owocami miękkimi. W czwartym tygodniu maja plantatorzy sprzedawali owoce nawet po 4,00 zł/kg a dziś za 3 razy więcej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here