Truskawki z szypułką w cenie

truskawki na tłocznie

Razem z cenami skupu truskawek na mrożenie rosną też ceny truskawek na tłoczenie. Dziś dwa kilogramy „tłoczenia” kosztują tyle, co w łubianka truskawek deserowych w ubiegłym roku.

Tegoroczny sezon skupu truskawek z szypułką rozpoczął się cenami skupu na poziomie 3,00 zł za kilogram. Stawka ta obowiązywała przez jakiś czas także w okresie, gdy poza zagłębiem czerwińskim nie funkcjonowały jeszcze punkty skupu. Dziś ceny skupu wzrosły do 3,50 zł za kilogram netto.

Zwróćmy uwagę na inną niezwykle ciekawą kwestię. Otóż w analogicznym okresie ubiegłego roku truskawki deserowe kosztowały na rynkach hurtowych tyle samo, co dziś w skupie kosztują owoce na tłoczenie. Mówimy tu o cenie 7,00 zł za łubiankę (3,50 zł za kilogram).

Jak widzimy na poniższym wykresie, stawki na początku ubiegłorocznego sezonu wynosiły 2,50 zł za kilogram, następnie po symbolicznych wzrostach już tylko spadały do (najniższego) poziomu 1,70 zł za kilogram. W tym sezonie cena prezentuje trend niemalejący. Przedstawione porównanie jest również dobrym przykładem starego powiedzenia, że „nie płaci towar, tylko czas”…

 

ceny skupu truskawek
Ceny skupu truskawek z szypułką w 2021 i 2022 roku. Dane własne. Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here