Trwa skup borówek na mrożenie. Czy przybędzie plantacji przemysłowych? [Ceny 03.07.2024]

borówki mrożenie

Po rozpoczęciu zbiorów pierwszych odmian borówek, takich jak Duke i Early Blue, zaczyna się także skup owoców do przetwórstwa, głównie do mrożenia. Jak kształtują się aktualne ceny skupu borówek na dzień 3.07.2024?

Borówki na mrożenie – aktualne ceny skupu (03.07.2024)

Mniejsze mroźnie i punkty skupu oferują dziś za borówki do mrożenia od 7,00 do 8,00 zł za kilogram. Wymagania są konkretne, owoce nie mogą być miękkie ani nie mogą mieć oznak gnicia. Z roku na rok przybywa przetwórców i pośredników handlujących borówkami. Trend jest przewidywalny. Wraz z rosnącym areałem nasadzeń w Polsce, produkcja będzie rosła, a więcej owoców trafi do przemysłu.

Chociaż wielu plantatorów uważa, że zakładanie plantacji o wysokich kosztach początkowych tylko dla przetwórstwa to zły pomysł, takie plantacje już istnieją w Polsce. Ich areał zależeć będzie od ceny skupu owoców do mrożenia. Idealny scenariusz z punktu widzenia przetwórstwa to właśnie duże nasadzenia i mechaniczny zbiór owoców.

zbiór borówekPopyt i plantacje borówek dla przetwórstwa

W tym roku popyt na borówki jest wysoki. Mroźnie nie kupiły wystarczającej ilości truskawek ani czarnych porzeczek. Znaczący wzrost cen wiśni również świadczy o niedoborach. Zatem sytuacja rynkowa trwającego sezonu dodatkowo zwiększa popyt na borówki przemysłowe.

Z punktu widzenia przemysłu zamrażalniczego borówka jest traktowana w pewnym sensie jako zastępstwo lub następstwo truskawki, której uprawa w Polsce maleje na rzecz importu z Egiptu. Borówka jest smaczna, rozpoznawalna i dobrze znosi mrożenie, co czyni ją atrakcyjną dla mroźni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here