UOKiK sprawdzi czy cena agrestu jest wynikiem zmowy cenowej

cena agrestu

Minister Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań na rynku owoców miękkich, w szczególności w odniesieniu do agrestu. 

Z informacji przekazanych w piśmie Krajowej Rady Izb Rolniczych wynika, że na rynku obserwowany jest spadek cen agrestu oraz brak możliwości jego sprzedaży po cenie minimalnej opłacalności. Proponowane rolnikom ceny skupu agrestu w trakcie tegorocznego sezonu wynoszą, tak jak w ubiegłym roku, 0,50 zł/kg. W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych rynek owoców miękkich jest zmonopolizowany, a cena oferowana producentom za agrest wynika ze zmowy firm skupujących oraz zakładów przetwórczych. 

Mając na uwadze, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 1076) w zakresie kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozostaje prowadzenie postępowań antymonopolowych oraz wydawanie decyzji w zakresie praktyk ograniczających konkurencję, polegających m.in. na zawieraniu porozumień ograniczających konkurencję.

Minister przekazał pismo, poprosił o podjęcie stosownych działań w celu zbadania czy zachowania przedsiębiorców działających na rynku owoców miękkich, w tym agrestu, nie naruszają zasad konkurencji (ustalanie zaniżonych cen skupu – zmowa cenowa) i poinformowanie o ich wynikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności