Uszkodzenia mrozowe i stres przechłodzenia w uprawie maliny tunelowej – jak sobie radzić z tym problemem?

Efekt uszkodzenia przypąkowego przez przymrozki i silnego przechłodzenia

Na wielu plantacjach maliny tunelowej obserwuje się uszkodzenia mrozowe oraz silny stres przechłodzenia – zarówno na pędach ubiegłorocznych, jak i na tegorocznych przyrostach. Jak radzić sobie z tymi problemami? 

W rejonie Czerwińska nad Wisłą, który z roku na rok staje się centrum uprawy tunelowej maliny, najmocniej ucierpiały pędy pozostawione na letni zbiór odmian Majestic oraz Mapema. Najmniej uszkodzeń obserwuje się na odmianach Ovation i Enrosadira. Sprawcą uszkodzeń mrozowych najprawdopodobniej był gwałtowny spadek temperatury odnotowany 26 grudnia – w wielu rejonach Polski temperatura sadła wtedy nawet do minus 25°C. Skrajnie niekorzystny przebieg pogody tej wiosny, obfitujący w liczne i silne przymrozki, nie sprzyja procesom regeneracji tych zimowych uszkodzeń mrozowych i pogłębia stres przechłodzenia.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek anomalii we wzroście i rozwoju, związanych z uszkodzeniami mrozowymi lub stresem przechłodzenia, należy zastosować intensywny program stymulujący regenerację, oparty na dobrych preparatach zawierających prekursory fitohormonów: Maxi-Grow w dawce 0,75-1,0 l na ha, Kinactiv Initial w dawce 1,0 l na ha, Shigeki w dawce 2,0 litr na ha, Valkiria 1,0-2,5 l na ha. Dopóki powierzchnia chłonna młodych liści i przyrostów jest niewystarczająca aby zapewnić optymalną absorpcję wymienione preparaty stymulujące należy stosować wraz z fertygacją – dodając do zbiornika „B” z nawozem wieloskładnikowym.

W nawożeniu dokorzeniowym warto zwrócić szczególną uwagę na optymalizację żywienia fosforem i wapniem. Oba te pierwiastki pełnią istotne funkcje w procesach odbudowy i regeneracji tkanek przewodzących, uszkodzonych przez zimowe mrozy lub wiosenne przymrozki. Wraz z rozwojem masy liściowej preparaty stymulujące regenerację uszkodzeń mrozowych i niwelujące stres przechłodzenia należy również włączyć do zabiegów nalistnych – stosując je w oddzielnych zabiegach lub łącząc z zabiegami ochrony. Stosując stymulację pozakorzeniową, oprócz wyżej wymienionych preparatów, warto sięgnąć po Asahi SL (0,6 l na ha) – sprawdzony preparat niwelujący ujemne skutki stresowe oraz budujący samoodporność roślin. Niebagatelnym wsparciem dla roślin będzie również regularne stosowanie sprawdzonych preparatów aminokwasowych, np. TerraSorb Complex (0,5-1,5 litr na ha), Kaishi (1,0-2,0 litr na ha), Aminovital Power (0,5-1,0 kg na ha).

W przypadku uprawy maliny owocującej na pędach tegorocznych kwestia uszkodzeń przemrożeń jest prostsza – pędy z uszkodzeniami należy wyeliminować podczas przerywki. Z zabiegiem tym nie należy zwlekać aby nie opóźniać wyrastania nowych pędów bez uszkodzeń mrozowych. Oczywiście w sytuacjach stresowych wywołanych przez czynniki atmosferyczne należy również zastosować opisany powyżej harmonogram biostymulacji.

Efekt uszkodzenia przypąkowego przez przymrozki i silnego przechłodzenia
Maliny odm. Enrosadira w uprawie tunelowej (okolice Czerwińska nad Wisłą)
Nietypowy wzrost pędów tegorocznych świadczy o uszkodzeniu mrozowym
Objawy przypominające niedobory składników na pędach tegorocznych maliny mogą być efektem silnego przechłodzenia lub podmarznięcia
Przedwczesne wybijanie pąków kwiatostanowych na malinie – efekt uszkodzenia mrozowego i silnego przechłodzenia
Uszkodzenie mrozowe ubiegłorocznego pędu
Uszkodzone przez mróz pędy tegoroczne najlepiej wyeliminować przy pierwszej przerywce
Brak stymulacji efektów przemrożenia może skutkować nieodpowiednim rozwojem pędów owocowych

Zespół Doradcy Jagodowego

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here