Viproom Timac Agro dla producentów owoców jagodowych, cz. I

Zespół Timac Agro Polska
8 listopada w miejscowości Nowe Radzikowo odbyła się już czwarta edycja Timac Agro Viproom – spotkania profesjonalistów w uprawie owoców jagodowych. Głównymi tematami były nowości w ofercie Timac Agro Polska, wpływ biostymulatorów na jakość owoców jagodowych, skuteczność odżywiania truskawki z wykorzystaniem produktów z biostymulacją, a także omówienie doświadczeń prowadzonych na plantacjach malin i truskawki.
 

Swoją wiedzą z przybyłymi gośćmi podzielili się: dr Tomasz Krupa z Samodzielnego Zakładu Sadownictwa SGGW w Warszawie, Kamila Załęcka-Dusza – dyrektor regionalny sprzedaży TAP, Jacek Wikowski – specjalista ds. upraw jagodowych TAP oraz Mateusz Nowicki – specjalista ds. upraw sadowniczych TAP.
 
Nowości w Timac Agro Polska
Kamila Załęcka-Dusza przedstawiła biostymulacje znajdujące się w produktach Timac Agro Polska oraz nowe produkty, które pojawią się na rynku w 2019 r. Wszystkie produkty Timac Agro, zarówno płynne, jak i granulowane, charakteryzują się zawartością biostymulatorów.
 
W produktach skierowanych do upraw ogrodniczych występują następujące biostymulacje: MEZOCALC (wszystkie nawozy granulowane), Top-PHOS (produkty z gamy EUTOFERTIL TOP), N-Process (Sulfammo N-process, Eurofertil 33 N-Process, Eurofertil Top 54 NPS N-Process), SEACTIV (nawozy z grupy Fertileader), PHYSIO+ (produkty z gamy Eurofertil Top, Eurofertil + oraz Physiostart i Pinkstart), NMX (Maxifruit) oraz Fertiactyl. W skład biostymulacji Fertiactyl wchodzą Glicyna-Betaina o działaniu antystresowym i wspomagającym proces fotosyntezy; zeatyna wpływająca na wzrost systemu korzeniowego i powodująca opóźnienie starzenia chlorofilu oraz kwasy huminowe i fulwowe ułatwiające dostępność i przyswajalność składników pokarmowych.
 
W uprawach roślin jagodowych na bazie tej biostymulacji do tej pory stosowany był preparat Fertiactyl Starter, który zawiera azot (162 g/l), potas (83 g/l) i fosfor (26 g/l). Od przyszłego sezonu na rynku pojawią się dwa nowe produkty również zawierające biostymulacje Fertiactyl: Fertiactyl Record zawierający potas (474 g/l) i siarkę (474 g/l) oraz Fertiactyl Radical zawierający bor (125 g/l) oraz mangan (5,4 g/l). Firma TAP, w zależności od zasobności gleby, poleca zamienne stosowanie Fertiactyl Record z Fertiactyl Starter. Natomiast Fertiactyl Radical należy stosować po skoszeniu roślin truskawki.
 

Kolejną biostymulacją znajdującą się w płynnych nawozach jest Seactive, w której skład wchodzą glicyna-betaina, IzoPentyl Adeniny oraz aminokwasy. Wykazuje on silne działanie antystresowe, a także wpływa na szybszą dostępność dostarczanych w nawozach składników pokarmowych. Nowym produktem zawierającym tę biostymulację jest Fertileader Rame, który uzupełniony jest dodatkowo miedzią (11,9 %). Wpływa on na rozwój i budowę tkanek, biorącą udział w przemianach azotowych syntetyzując białko i witaminę C, ogranicza presje chorób i szkodników na plantacjach. IzoPentyl Adeniny polepsza transport składników mineralnych i asymilantów. TAP zaleca stosowanie Fertileader Rame jesienią, w celu redukcji zamierania liści oraz uśpienia roślin.
 
Wpływ biostymulatorów na jakość owoców jagodowych
Dr Tomasz Krupa przedstawił wyniki badań sprawdzających wpływ biostymulatorów na jakość owoców truskawki i borówki. Biostymulatory w swoim składzie zawierają nietoksyczne substancje biologicznie czynne. Dzięki ich dostarczeniu, rośliny powinny lepiej plonować i wydawać owoce o wyższej jakości. Regulują one także konkretne procesy życiowe zachodzące w roślinie na poziomie komórkowym, czego efektem jest podnoszenie biologicznego potencjału roślin. Działanie biostymulatorów nie jest widoczne z dnia na dzień, tak jak w przypadku niektórych nawozów np. azotowych, jednak w dłuższym okresie działania oraz przy regularnym ich stosowaniu poprawiają wigor roślin.
 
Podział biostymulatorów:

  • kwasy humusowe i fulwowe
  • hydrolizy białkowe i inne substancje zawierające azot
  • ekstrakty z alg morskich i innych roślin
  • chitozan i inne biopolimery
  • pożyteczne grzyby
  • pożyteczne bakterie

Mechanizm działania poszczególnych grup jest odmienny – część z nich stosuje się doglebowo, a pozostałe dolistnie. Wszystkie jednak redukują negatywny wpływ niekorzystnych dla roślin warunków środowiska. Biostymulatory wspomagają również regenerację tkanki po zimie.
 
– W ostatnich latach nie mamy typowej pogody dla danych pór roku. Czasami zimy są bardziej mroźne, a ostatnio częściej występują łagodne. Jednak ciepła zima nie jest sprzyjająca przezimowaniu roślin. Zawsze od listopada do lutego występują kilkudniowe dynamiczne spadki temperatury poniżej -10°C. Przy ciepłej zimie taka temperatura, nawet występująca przez krótki czas, może zniszczyć rośliny i ich tkanki. Jest to duży stres dla roślin związany z nagłym spadkiem temperatury. Sytuacja ta jest podobna, jak w przypadku występowania przymrozków wiosennych, kiedy wegetacja już ruszyła, roślina rozwija się i dąży do kwitnienia, a przymrozek hamuje ten rozwój oraz powoduje uszkodzenia. Jeżeli przymrozek nie jest bardzo silny, to można liczyć, że roślina sama się zregeneruje. Jednak w przypadku spadku temperatury wiosną do -5/-7°C działanie biostymulatorów będzie znikome, ponieważ roślina/kwiaty zostały już zniszczone. Jednak przy delikatnym przemrożeniu tkanek zastosowanie biostymulatorów może być bardzo pomocne. Większość biostymulatorów znajduje się już w roślinach, lecz w sytuacjach stresowych ich ilość w roślinie jest zbyt mała – mówił T. Krupa.
 
Równie ważnym okresem dla rośliny jest czas kwitnienia. Wprowadzenie wtedy biostymulatorów poprawia rozwój kwiatów, efektywność zapylenia i zapłodnienia. W tym okresie pomocny jest również bor, który odpowiada za przerost łagiewki pyłkowej przez słupek kwiatów – dochodzi wtedy do intensywniejszego zapylenia i zapłodnienia.
 
Biostymulatory ograniczają negatywne reakcje roślin nie tylko na stres związany z temperaturą, ale także suszą czy występowaniem patogenów. Zastosowanie biostymulatora wpływa na lepszą obronność roślin również przed chorobami oraz szkodnikami. Ich występowanie w roślinie wpływa także na jakość i wielkość owoców.
 
Wyciągi z alg morskich zawierają dużo makro- i mikroelementów (m.in. potas, fosfor, wapń, magnez, miedź, sód, siarkę, jod, cynk, selen). Składniki pokarmowe pochodzące z roślin są łatwiej przyswajalne dla innych roślin – przemawia to na korzyść biostymulatorów w porównaniu z nawozami mineralnymi. Również w algach znajdują się polisacharydy, tłuszcze (wraz z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi NNKT), witaminy C, E, K, z grupy B oraz prowitamina A. Dzięki tak bogatej zawartości składników pokarmowych, tłuszczów oraz witamin, stymulowana jest aktywność enzymów – reduktazy azotanowej oraz fosfatazy, które uczestniczą w odżywianiu azotem i fosforem. Algi zawierają także dużo wolnych polamin, które odpowiadają za równowagę jonową w komórkach, obfite kwitnienie i rozwój owoców, a także mają odwrotne działanie w stosunku do etylenu, co przejawia się spowolnieniem procesów starzenia owoców. Przykładami alg morskich, z których robione są wyciągi, są workoliść członowaty (morszczyn) oraz listownica palczasta.
 
By ocenić wpływ preparatów biostymulujących na jakość truskawki i borówki wysokiej zostały przeprowadzone dwa doświadczenia. Pierwsze było prowadzone przez 2 lata na owocach truskawki odmiany ‘Azja’, natomiast drugie trwało jeden sezon i zostało przeprowadzone na 30-letnich krzewach borówki odmiany ‘Bluecrop’ (krzewy co roku zostają odmłodzone, więc są nadal w pełni owocowania). W obydwu doświadczeniach użyte preparaty były stosowane zgodnie z zaleceniami producentów, natomiast kontrolą były rośliny nienawożone.
 
Kombinacje w doświadczeniu z borówką: Biostymulator A i Kontrola; kombinacje w doświadczeniu z truskawką: Biostymulator A, MaxiFruit i Kontrola. Owoce borówki wysokiej z kombinacji z biostymulatorem A charakteryzowały się wyższą średnią wielkością jagód, wyższą średnią masą jagód oraz wyższą jędrnością jagód niż owoce pochodzące z kontroli. Zawartość ekstraktu w jagodach w obydwu kombinacjach nie różniły się od siebie istotnie. Natomiast owoce truskawki traktowane preparatem MaxiFruit charakteryzowały się wyższą średnią wielkością jagód, wyższą średnią masą jagód oraz wyższą jędrnością jagód niż owoce z pozostałych kombinacji. Zawartość ekstraktu w truskawkach we wszystkich kombinacjach nie różniła się od siebie statystycznie.
 

Podsumowując, doświadczenia potwierdziły twierdzenie, że stosowanie biostymulatorów wpływa na jakość owoców jagodowych. Owoce traktowane biostymulatorami miały większą masę i wielkość. Zastosowanie biostymulatorów jest zasadne w stresowych warunkach – takich jak susza, przymrozki, kwitnienie czy atak szkodnika lub patogena. Jednak efektywność preparatów jest uzależniona zarówno od cech gatunkowych, jak również od warunków uprawy.
 
Tekst i fot. Monika Krajewska

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here