W 2023 i 2024 roku na Ukrainie może brakować truskawek

truskawki

Wojna i czasowa okupacja południowej części Ukrainy znacząco zaburzyła produkcję i dystrybucję wielu gatunków owoców. Zdaniem ukraińskich ekspertów w 2023 i 2024 roku na Ukrainie może brakować truskawek.

Truskawki w gruncie są uprawiane przede wszystkim w południowej części kraju. Jak wiemy tereny te były lub nadal są pod okupacją rosyjską. W związku z tym plantatorzy wiosną nie zdecydowali się na odnawianie produkcji. Z drugiej strony nowe nasadzenia w pozostałych częściach kraju nie zrekompensują niedoborów truskawek z południa kraju.

Kluczowe dla ukraińskiej produkcji truskawek są rejony południowe jak Chersoń, Mikołajów, Odessa, Zaporoże i obwody donieckie, gdzie, jak wiemy były i nadal prowadzone są działania wojenne.

Wiosną producenci z tych regionów, którzy mimo wojny chcieli zakładać nowe plantacje nie byli w stanie fizycznie sprowadzić materiału sadzeniowego ze względu na okupację. Jednocześnie niektórzy producenci z pozostałych regionów Ukrainy porzucili plany sadzenia truskawek wiosną 2022 roku z powodu niepewności związanej z rosyjską inwazją.

W związku z powyższym eksperci przewidują, że w 2023 i 2024 roku na ukraińskim rynku będą notowane znaczące niedobory truskawek. To najprawdopodobniej skutkować będzie znacznie wyższymi cenami owoców. Ponadto nawet zwiększenie nasadzeń w przyszłym roku nie zrekompensuje w pełni niedoborów z południa kraju.

źródło: agrotimes.ua

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here