W Serbii niemal 22 zł za kilogram malin w skupie

maliny w Serbii

Coraz bliżej do rozpoczęcia sezonu malinowego w Polsce. Analiza tego, co dzieje się na Bałkanach powinna napawać optymizmem polskich plantatorów. Ceny skupu malin rosną.

Kilka dni temu informowaliśmy o początku zbiorów i skupu malin w Serbii. Wówczas wyjściowe ceny były na poziomie 450 dinarów (17,97 zł/kg). Popyt ze strony odbiorców nie słabnie i oferują coraz wyższe ceny. Kreśli się scenariusz prognozowany przed sezonem przez tamtejszy związek producentów malin i jeżyn.

Aktualne stawki za malinę w klasie ekstra dochodzą już do 550 dinarów (21,97 zł/kg). Zatem mówimy o wzroście na poziomie 22% w zaledwie 10 dni. Jeszcze wyższe stawki producenci mogą uzyskać za maliny ekologiczne w klasie ekstra. Te osiągnęły już poziom 600 dinarów (23,97 zł/kg).

Liczne gradobicia, które w ostatnich dniach nawiedziły rejony produkcji malin w Serbii zmniejszają podaż owoców najwyższej jakości. Przed sezonem związkowcy prognozowali, że cena kilograma może osiągnąć 600 – 800 dinarów za kilogram (23,97 – 31,96 zł/kg). Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie.

Jak wiemy ceny skupu w Polsce są w dużej mierze wynikową sytuacji na Bałkanach. Popyt wśród krajowych przetwórców jest na równie wysokim poziomie co w przypadku przedsiębiorców z Serbii i Bośni. Podsumowując, analiza sytuacji w Serbii powinna napawać optymizmem producentów malin w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here