W sierpniu sprowadzono do Polski niemal 3500 ton mrożonych malin z Ukrainy

mrożone maliny

Analizując dane o imporcie mrożonych malin do Polski możemy powiedzieć, że to nie ilość miała tak duży wpływ na rynek, a znacznie niższa cena produktu z Ukrainy.

Tegoroczny sezon malinowy był pełen skrajnych emocji. Wynikały one z cenowych „górek i dołków”. Jedną z przyczyn był import mrożonych malin z Ukrainy. Jaka w zasadzie była skala tego zjawiska? Dla przykładu z Ukrainy przyjechało do Polski w sierpniu 3445 ton mrożonych malin wobec 4923 ton w sierpniu ubiegłego roku. Z Mołdawii 110 ton względem braku importu w 2021 roku.

Powodem tak znaczącego wpływu na rynek była różnica w cenie. Co roku mrożone maliny, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy są tańsze od produktu polskiego. W tym sezonie, przede wszystkim z powodu wojny na wschodzie kraju, eksporterzy z Ukrainy oferowali mrożonki w cenie równej, bądź niższej od sierpniowej ceny skupu malin w Polsce.

Po szczycie sezonu, o zagadnieniu informowali miedzy innymi przetwórcy z Mołdawii. Ich zdaniem niskie ceny mrożonych malin z Ukrainy załamały rynek w tej części Europy. Pierwsze mrożone (ukraińskie) maliny były sprzedawane za ponad 5,00 euro/kg (24,30 zł/kg), a potem cena produktu tej samej jakości spadła do 3,50 eur/kg (17,00 zł/kg).

Zatem ani import mrożonych, ani świeżych malin nie były w tym sezonie rekordowe. Jeśli porównamy ilości, które przyjeżdżały do Polski w sierpniu (coroczny szczyt importu) to z wyjątkiem Mołdawii były one nieco niższe niż rok temu. W przypadku świeżych malin również były one nieco niższe.

źródło danych: eurostat.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here