W styczniu sprowadzono do Polski znacznie mniej mrożonych truskawek z Egiptu

mrożone truskawki

Import mrożonych truskawek z Egiptu w styczniu był znacznie niższy niż przed rokiem. Tamtejsze ceny mają wpływ na skalę importu, ale także na politykę zakupową zakładów w Polsce.

Jak wiemy, w 2022 roku notowaliśmy bardzo duży niedobór truskawek przemysłowych na rynku. W związku z tym ceny skupu owoców na mrożenie przekraczały 6,00 zł za kilogram netto przez większą część sezonu. W tym roku nie mamy jeszcze prognoz zbiorów, niemniej eksperci są zdania, że nowych plantacji nie przybyło na tyle, żeby produkcja nasyciła rynek i zaspokoiła potrzeby branży zamrażalniczej.

Jak wynika z danych Eurostatu, import mrożonych truskawek z Egiptu w styczniu tego roku był wyraźnie niższy niż w ubiegłych latach. W pierwszym miesiącu 2023 był 5-krotnie niższy w styczniu 2022 roku. Chociaż prezentowane niżej dane to bardzo małe wolumeny, jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze po rekordowym imporcie w 2022 roku, popyt odbiorców w Polsce jest nieco niższy niż przed rokiem. Ponadto, egipskie mrożone truskawki osiągają obecnie korzystne ceny z punktu widzenia tamtejszych producentów i eksporterów. Tona kosztuje dziś około 1100 dolarów amerykańskich. Zatem polski importer musi zapłacić 4800 zł za tonę (4,80 zł/kg) w miejscu załadunku. Cena ta bowiem nie dotyczy kosztów transportu, ceł i dokumentacji. Zatem truskawki, które przypłynęły do nas w styczniu z Egiptu kosztowały ponad 5,00 zł za kilogram. Wyższe ceny dotyczą mrożonych truskawek w kostce – około 5,66 zł/kg bez kosztów transportu.

Pamiętajmy jednak, że największe wolumeny są sprowadzane (tradycyjnie) tuż przed rozpoczęciem zbiorów w Polsce. Dla przykładu w maju ubiegłego roku sprowadzono do Polski ponad 7000 ton produktu. Z drugiej strony wysokie ceny produktu z Egiptu są w interesie polskich plantatorów, ponieważ ograniczą w jakiś sposób import do Polski tym samym zwiększając popyt na krajowy surowiec.

 

Dane: Eurostat. Opracowanie własne
Dane: Eurostat. Opracowanie własne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here