W tym sezonie borówki z importu nie zaniżają cen krajowych owoców z tuneli

ceny borówek w skupie 2022

Początek sezonu borówkowego plantatorzy bez wątpienia mogą nazwać udanym. Konkretne uwarunkowania pogodowe, a co za tym idzie również rynkowe sprawiły, że importu na polskim rynku jest znacznie mniej niż przed rokiem.

Podaż świeżych krajowych borówek w porównaniu ze szczytem sezonu w lipcu jest jeszcze bardzo mała, a owoce pochodzą z przyspieszanych upraw tunelowych. Jak kształtują się ceny na rynkach hurtowych? Owoce można sprzedać w cenie od 32,00 do 42,00 zł za kilogram. Stawki te dotyczą owoców krajowych i importowanych. 

W tym sezonie na rynkach hurtowych jest znacznie mniej borówek z południa Europy. Dziś krajowe owoce konkurują przede wszystkim z tymi pochodzącymi z Serbii. Jednak mniejsza podaż drugiej połowie czerwca to bardzo dobra informacja dla producentów borówek w tunelach. Rok temu ceny importu w tym okresie spadły już poniżej 20,00 zł za kilogram. Natomiast w sezonie 2023 import nie zmusza krajowych plantatorów do obniżenia cen.

Stawki na poziomie niemal 40 zł/kg w tym okresie są swego rodzaju nowością. Od kilku tygodni na europejskim rynku nie notujemy dostatecznego nasycenia go borówkami. Jest to bardzo dobry prognostyk z punktu widzenia polskiego sezonu, który rozpocznie się już na początku lipca. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here