Więcej winogron w Turcji

W sezonie 2016/2017 prognozowane zbiory winogron w Turcji to 2,35 mln ton, czyli sporo więcej wobec poprzedniego sezonu, kiedy produkcja wyniosła 2,05 mln ton.


Spożycie winogron na tureckim rynku wynosi około 35 kg/osobę rocznie i co ciekawe to właśnie one są na pierwszym miejscu pod względem spożycia owoców w tym kraju. Przy czym około 53% łącznych zbiorów konsumowane jest w postaci świeżych owoców deserowych, a około 36% to konsumpcja ich przetworów – rodzynek.

W bieżącym sezonie spożycie winogron łącznie w Turcji oszacowano na 2,1 mln ton. Niewielki jest eksport tych owoców w stosunku do zbiorów – na bieżący sezon szacowany jest na poziomie 250,0 tys. ton, a w poprzednim wysłano około 177,0 tys. ton. Tureckie owoce kierowane są przede wszystkim na rynek rosyjski – około 68% łącznej wysyłki, a także do Niemiec, na Białoruś i do Arabii Saudyjskiej. Po raz pierwszy, z uwagi na wprowadzone pod koniec zeszłego roku rosyjskie embargo (listopad 2015 r.), tureckie winogrona trafiły na rynek ukraiński, gruziński oraz kazachski. Import jest na minimalnym poziomie – w minionym sezonie sprowadzono 844 tony tych owoców, głownie z Chile czy Iranu.

za: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here