Większy popyt i wyższe ceny truskawek przed Walentynkami

truskawki

Dane z rynków zachodnioeuropejskich wskazują, że rośnie popyt na truskawki. W efekcie rosną ich ceny, co cieszy producentów z południa kontynentu. Ożywienie na rynku wynika między innymi z walentynkowych promocji w marketach.

Rosnącego popytu na truskawki można doszukiwać się po pierwsze z powodu większej dostępności owoców tego gatunku, który nie trafia na europejskie rynku już wyłącznie z Egiptu, lecz także południa Włoch i Hiszpanii. Ponadto wyższe ceny to także pokłosie większego zainteresowania i większych zamówień hurtowych na truskawki deserowe przed Walentynkami. Od wielu lat właśnie te owoce są w wielu sieciach marketów promowane jako jeden z podarunków na święto zakochanych. Trend ten obserwujemy również w Polsce.

„Truskawkowe” ożywienie notują na przykład Belgowie na swoich aukcjach. Ceny za owoce z doświetlanych upraw szklarniowych (Belgia, Holandia) wzrosły z 46 zł/kg do 49 zł/kg i 54 zł/kg w przypadku odmiany Elsanta.

Ze zwiększonej sprzedaży i wyższych cen cieszą się (między innymi) producenci truskawek na południu Włoch. Obecnie większość produkcji trafia na północ Europy, głównie do Niemiec, Holandii i Francji. Z eksportowanego wolumenu ponad 70% trafia do europejskich supermarketów.

źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here