Wielkość importu truskawek dowodzi, z jakimi niedoborami mieliśmy do czynienia

mrożone truskawki

Kolejne dane o imporcie mrożonych truskawek z Egiptu do Polski potwierdzają, jak niska była podaż surowca w minionym sezonie. Jeśli chodzi o ilości to ustanawiane są kolejne rekordy.

Najnowsze dane celne wykazują, że import mrożonych truskawek z Egiptu nie słabnie. Liczby robią wrażenie. Tylko w lipcu do Polski sprowadzono 4042 tony mrożonek z Egiptu. Jest to najwyższy wynik za lipiec w całej historii handlu tym produktem. Tegoroczne ilości najlepiej obrazuje fioletowy kolor na wykresie niżej.

Tegoroczna skala importu dowodzi z jak dużym niedoborem surowca do mrożenia mieliśmy do czynienia w tym sezonie. Pośrednio jest to również potwierdzenie trendu, że plantacji truskawek przemysłowych ubywa w Polsce w bardzo szybkim tempie.

Wróćmy do liczb. Od początku roku kalendarzowego polski przedsiębiorstwa sprowadziły 19 066 ton mrożonek z Egiptu. Jeśli natomiast porównamy import w szczytowym okresie (kwiecień-lipiec) to wzrost względem ubiegłego roku jest na poziomie 151%. W porównaniu z ubiegłorocznymi 7202 tonami, do kraju sprowadzono 18 141 ton mrożonych truskawek.

Czemu skupiamy się na Egipcie? Ponieważ, jeśli chodzi o import mrożonych truskawek kraj ten jest głównym kierunkiem importu. W zależności od miesiąca import z Egiptu odpowiada za 70 – 90% całkowitego importu mrożonych truskawek do Polski.

Import mrożonych truskawek z Egiptu od kwietnia do lipca 2020-2022

źródło: eurostat.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here