Wyprodukowanie kilograma malin jesiennych kosztuje plantatora 7,20 zł za kilogram!

maliny

7,20 zł/kg plus zysk. Teoretycznie co najmniej za taką kwotę plantatorzy powinni sprzedawać maliny w tym sezonie, żeby zarabiać. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna i ceny skupu od jakiegoś czasu są poniżej kosztów produkcji.

Zbliżający się koniec zbiorów malin jesiennych łączy się ze znacznymi spadkami cen skupu. Obecne stawki nie odzwierciedlają tegorocznych kosztów produkcji. Na punktach skupu dominują ceny od 6,00 do 7,00 zł/kg. Zdarzają się jeszcze niższe stawki.

W tym sezonie maliny przez pewien okres były skupowane poniżej kosztów produkcji. Ostatnie wyliczenia mazowieckiego ODR-u mówią o kosztach wyprodukowania  kilograma malin jesiennych na poziomie około 7,18 zł/kg. Mazowiecki ORD wyliczył koszt produkcji malin jesiennych na poziomie 8,21 zł/kg jednak liczba ta dotyczy wyższych kosztów zbioru i 500 gramowych opakowań. Na podobnym poziomie kształtował się w tym sezonie koszt produkcji malin letnich – 7,21 zł/kg. W związku z czym można przyjąć tytułową stawkę jako swego rodzaju uśrednienie tegorocznych kosztów. Nie zapominajmy, że jest to sam koszt produkcji niepowiększony o marżę producenta.

Plantatorzy zwracają uwagę na liczne zapowiedzi o zakończeniu skupu. Cena spadała, a skup nadal był kontynuowany. Nie brakuje opinii, że ostatnie obniżki to swego rodzaju „sprawdzanie” za ile owoce będą dostarczane do zakładów. – Nastawiono nas na skup po cenach co najmniej z ubiegłego sezonu i rynek się załamał. Czemu? Zakłady chcą na koniec obniżyć średnią cenę skupu z całego sezonu? – pyta retorycznie Michał Browarnik, producent malin z małopolski. Wielu producentów poczyniło duże inwestycje i w związku z tym czują się oszukani.

Jeśli chodzi o dotkliwe spadki cen skupu malin jesiennych to nie milkną także echa tak zwanej „afery porzeczkowej” czyli dodawania do drogiego koncentratu malinowego domieszki produktu z czerwonych porzeczek.

Jest jeszcze zagadnienie mniejszej sprzedaży droższych produktów z przetworzonych malin. Polski eksport jest mniejszy, ale droższy. Od pewnego momentu sezonu dużo mówiło się o imporcie malin z Ukrainy. Obserwowane spadki są więc zapewne wynikową wszystkich tych zmiennych.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku malin deserowych, kierowanych do sprzedaży na rynkach hurtowych czy detalicznych. W tym wypadku przez cały sezon ceny w hurcie nie spadły poniżej poziomu kosztów produkcji, a nawet się do niego nie zbliżyły. Obecnie na rynku w Broniszach kilogram malin wysokiej jakości kosztuje średnio 20 – 25 zł.

źródło: modr.mazowsze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here