Wysokie ceny jagód leśnych? Zyskuje jagoda kamczacka – jemy ją w tradycyjnych jagodziankach

jagodzianki

W popularnych słodkich bułkach obok jagód znajdziemy dziś także jagodę kamczacką. To efekt bardzo wysokich cen jagód leśnych oraz ich mniejszej dostępności.

Mało jagód leśnych i wysokie ceny

W tym roku mniej owoców zbierzemy z sadów. Z powodu przebiegu pogody mniej jest także jagód leśnych. Przed rokiem kosztowały one w hurcie od 20,00 do 30,00 zł/kg. Obecnie ich ceny sięgają nawet 40,00 zł/kg. To powoduje duże komplikacje dla przedsiębiorców, którzy co roku kupują jagody z lasów w większych ilościach. Chodzi tu przede wszystkim o branżę cukierniczą i przemysł spożywczy.

Jagodzianki kamczackie

Tak wysokie ceny jagód leśnych oraz ich mniejsza dostępność sprawiają, że uwielbiane przez Polaków jagodzianki mają ich w sobie nieco mniej. Wypełnienie popularnych słodyczy jagodami po tak wysokich cenach sprawiłoby, że cukiernie musiałyby podnieść ceny, a to bez wątpienia w jakimś stopniu ograniczyłoby sprzedaż.

Dlatego jagody leśne mieszane są obecnie z jagodami kamczackimi. Pozwala na to pokrewieństwo gatunkowe, podobny kolor i smak. Jagoda kamczacka jest jednak przede wszystkim znacznie tańsza. Kilogram owoców kosztuje od 4,00 do 6,00 zł.

Nasadzenia, karczowanie i renesans jagody kamczackiej

W bardzo krótkim czasie, bo w mniej niż dekadę obserwowaliśmy błyskawiczny wzrost popularności gatunku. Nierzadko decydowano się na duże nasadzenia. Po krótkim czasie okazało się, że konsumenci nie znają owoców nowego gatunku. Również przetwórcy nie chcieli kupować jagód. W efekcie plantacje były równie szybko karczowane.

Obecnie sytuacja zmienia się na korzyść plantatorów. Niektórzy twierdzą, że gatunek przeżywa swój renesans. Coraz większe, choć nadal nieduże wolumeny owoców udaje się sprzedać na rynkach hurtowych. Jagody kamczackie są także mrożone i przetwarzane na soki. Trafiają także do lodów. Być może cukiernictwo będzie kolejną gałęzią gospodarki, która w przyszłości będzie wykorzystywać te owoce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here